BQK raporton pėr rritje tė ngadalėsuar tė aseteve tė sigurimeve

Banka Qendrore e Republikės sė Kosovės (BQK), ka njoftuar se sektori i sigurimeve, qė pėrfaqėson rreth 3 pėrqind tė gjithsej aseteve tė sistemit financiar, nė mars 2017 shėnoi rritje vjetore mė tė ngadalėsuar prej 5.3 pėrqind.
“Njė ndėr kontribuesit kryesor nė rritjen e aseteve tė sektorit tė sigurimeve ishte rritja e parave tė gatshme tė mbajtura nė bankat komerciale, qė ka pjesėmarrjen mė tė madhe nė strukturėn e aseteve tė kompanive tė sigurimit”, thuhet nė raportin e Vlerėsimit Tremujor tė Ekonomisė tė BQK-sė, pėrcjell rtklive.

Sipas BQK-sė, sigurimet jo-jetė, tė cilat pėrfaqėsojnė pjesėn mė tė madhe tė sektorit me 89.8 pėrqind tė gjithsej aseteve, shėnuan rritje vjetore prej 4.9 pėrqind. Ndėrsa, sigurimet ‘jetė’, qė pėrbėjnė pjesėn e mbetur tė aseteve, shėnuan rritje vjetore prej 8.8 pėrqind.

“Deri nė mars 2017, vlera e primeve tė shkruara nga kompanitė e sigurimeve arritėn vlerėn prej 19.4 milionė euro, qė paraqet njė rritje vjetore prej 1.7 pėrqind. Struktura e primeve tė shkruara kryesohet nga primet e sigurimit jo-jetė, tė cilat pėrfaqėsojnė 96.7 pėrqind tė gjithsej primeve tė shkruara. Vlera e realizuar e primeve tė shkruara nga sigurimi jo-jetė arriti nė 18.7 milionė euro nė mars 2017, qė tregon pėr njė rritje vjetore prej 2.0 pėrqind. Ndėrsa, vlera e primeve tė shkruara nga sigurimi jetė arriti vlerėn 641.5 mijė euro, duke shėnuar njė rėnie vjetore prej 7.2 pėrqind”, ka njoftuar BQK-ja.

Dėmet e paguara nga sektori i sigurimeve, ku pėrfshihen dėmet e kompanive tė sigurimit dhe Byrosė Kosovare tė Sigurimit (BKS), shėnuan rritje nė 11.3 milionė euro nė TM1 2017 (8.5 milionė euro nė TM1 2016).

‘Rritja mė e vogėl e primeve tė pranuara gjatė kėsaj periudhe krahas rritjes mė tė lartė tė dėmeve tė paguara ndikoi nė rritjen e raportit tė gjithsej dėmeve tė paguara ndaj primeve tė shkruara”, thuhet nė raportin e Vlerėsimit Tremujor tė Ekonomisė tė BQK-sė.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma