Zvicerani pagoi kosovarin pėr t'ia vrarė gruan

Dėnimi me 14 vjet burg pėr financierin e pasur nga Gjeneva i cili kishte porositur njė kosovar pėr t`ia vrarė tė shoqen, ėshtė shumė i butė.
Kėshtu mendon Gjykata Federale e Zvicrės me seli nė Lozanė e cila ka vendosur qė lėndėn ta kthejė pėr rigjykim nė Gjykatėn e Gjenevės.

Kėshtu, sipas gjykatėsve nga Lozana faji i bashkėshortit peshon rėndė. Ai ndėrkohė qė gruas sė tij i bėnte dhurata, po planifikonte vrasjen e saj, transmeton albinfo.ch. Veē kėsaj, edhe vetė plani pėr vrasje kishte qenė shumė i ulėt, duke qenė se sipas porosisė sė tij, vrasja do tė inskenohej si njė sulm pėr plaēkitje.

Gjykata Federale ka miratuar akuzėn e bėrė nga Prokuroria e Gjenevės (qė gjykata e Gjenevės e kishte shpėrfillur) edhe sa i pėrket kosovarit. Edhe ai ėshtė dėnuar me 14 vjet heqje lirie gjė qė, sipas Lozanės ėshtė njė dėnim shumė i butė.

Gjykata e Gjenevės ėshtė dashur tė shqiptonte njė dėnim shumė mė tė ashpėr pėr personin i cili kishte vendosur tė vriste njė grua nė mėnyrė gjakftohtė dhe kundrejt njė pagese, thotė gjykata mė e lartė e vendit. Kosovari kishte provuar disa herė brenda disa muajve tė bėnte sulmin e porositur, transmeton albinfo.ch. Ndėrsa edhe dėnimet me 9 gjegjėsisht 7 vjet burg pėr dy pjesėmarrės tė tjerė nė sulm, janė sipas Lozanės, tepėr tė buta.

Kosovari e kishte sulmuar nė shkurt tė vitit 2012 bashkėshorten e financierit nė Gjenevė me thikė nga mbrapa. Por ajo, e plagosur rėndė kishte shpėtuar nga mė e keqja./albinfo/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma