UBT-sė i akreditohen programe tė reja - Stomatologjia dhe Farmacia

Stomatologjia dhe Farmacia janė dy programet e reja nė UBT qė Agjencia e Kosovės pėr Akreditim i ka akredituar. Nė mbledhjen e Kėshillit Shtetėror tė Cilėsisė (KSHC) sė Agjencisė sė Kosovės pėr Akreditim (AKA) mė 28.07.2017, u shqyrtuan raportet e vlerėsimit nga ekspertėt ndėrkombėtarė tė akreditimit dhe riakreditimit institucional dhe tė programeve tė studimit nė institucionet publike dhe private tė arsimit tė lartė, ka marrė vendim qė UBT-sė t’i akreditohen 22 programe bachelor dhe master, duke plotėsuar standardet dhe kriteret e vlerėsimit dhe akreditimit.
Dy programet e reja tė akredituara janė njė vlerė shtesė pėr UBT-nė dhe njė mundėsi e shkėlqyeshme pėr tė rinjtė qė duan tė studiojnė nė Stomatologji dhe nė Farmaci. Kjo pėr faktin se UBT, pėrpara se tė aplikojė pėr akreditim nė kėto dy fusha, ka bėrė pėrgatitjet e nevojshme, duke hapur qendrėn mė tė madhe tė mjekėsisė nė Kosovė, e cila pėrmban mbi 50 laboratorė bashkėkohorė dhe gjithēka tjetėr tė nevojshme pėr tė gjitha fushat e shėndetėsisė.

Kjo i mundėson UBT-sė qė nė vitet nė vazhdim tė zgjerojė programet e studimit nė fushėn e mjekėsisė dhe tė bėhet lider nė kėtė fushė, siē ėshtė nė shumė fusha tė tjera. Puna dhe rrita e vazhdueshme nė 17 vitet e funksionimit tė UBT-sė e dėshmon kėtė dhe ėshtė garanci e vazhdimėsisė sė suksesit, i cili matet mė sė miri me shkallėn e avancimit akademik tė studentėve, si dhe me shkallėn me tė lartė nė vend tė punėsimit tė tyre gjatė dhe pas studimeve./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma