Mbi 90 pėr qind e studentėve tė diplomuar nė UBT, arrijnė tė punėsohen e vetėpunėsohen

Suksesi i UBT-sė tregohet mė sė miri me punėsimin e studentėve, qė dalin tė diplomuar nga ky institucion. Ata janė lehtėsisht tė qasshėm nė tregun e punės, si nė sektorin privat, ashtu edhe nė atė shtetėror.
Faktin se studentėt e UBT-sė janė shumė tė pėrgatitur pėr tregun e punės, e vėrtetojnė edhe vetė kompanitė, njė numėr i konsiderueshėm i tė cilave, stafin e kanė tė pėrbėrė kryesisht nga studentė dhe ish-studentė tė UBT-sė.

Pėrfaqėsuesi i kompanisė vendore “Rrota”, Ardian Veliu tregoi se mbi 50 pėr qind e stafit tė kėsaj kompanie ėshtė i pėrbėrė nga ish-studentė dhe studentė aktualė tė UBT-sė.
“Ne kemi bashkėpunim shumė tė mirė me UBT-nė. Mund tė them se mė shumė se gjysma e punėtorėve, konkretisht gjysma e programerėve tė kompanisė sonė janė studentė apo ish-studentė tė UBT-sė. Ne jemi shumė tė kėnaqur me cilėsinė dhe pėrgatitjen profesionale tė tyre", theksoi Veliu.

Rektori i UBT-sė, dmond Hajrizi tha se synimi i tij, qė nga themelimi i UBT-sė 16 vite mė parė, ka qenė aspekti e plotėsimit tė nevojave dhe zbrazėsive qė i kanė lėnė universitetet publike nė fushėn e edukimit e arsimit, si dhe pėrmbushja e nevojave tė industrisė dhe tė tregut kosovar tė punės.

“Treguesi mė i mirė i suksesit tonė janė tė diplomuarit tanė, tė cilėt ēdo ditė e mė tepėr po e gjejnė veten nė tregun e punės. UBT ėshtė pėrkushtuar qė pėr studentėt tė ofrojė e krijojė jo vetėm njė vend pune, por edhe t'i edukojė nė atė mėnyrė qė ata tė krijojnė punė pėr tė tjerėt”, potencoi Hajrizi./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma