Shkollė e re nė Gjyrishec

Nga Demir Krasniqi
Ec e ec, ec e ec –
Mė pret shkolla n’ Gjyrishec !
“Mėsues i dashur, mirė mėngjes –
Me tre nxėnės, po tė pres !...

Po tė pres me shkollė tė re,
Plot me gėzim e me hare !
Fshatrat tona lulėzofshin –
Sa ma shumė nxėnės u shtofshin !”

Me tufa lulesh nė dorė –
Tre nxėnės presin nė oborr !
Mėsuesit kurrė nuk ia ndajnė sytė –
Mirė se erdhe prindi i dytė !

Ti, na sjell dritė, dituri –
Qė t’ jetojmė nė lumturi !
Ti na banė tė jem krenarė –
Qė jetojmė kėtu si fshatarė !

Mimoza, Erdoani me Elmedinin –
N’ shkollė tė re do ta fillojnė mėsimin !
Sa bukur kėndon Mimoza –
Kalon shpatit lisa e shkoza !...

Bukur lexon Erdoani –
Lum pėr ne, qė na pret vatani !
Bukur shkruan Elemedini –
Lum pėr ne, mėsuesi qė mbėrrini !

Shėrbėtorit i lumtė dora –
Cingėron zilja, fillon ora !
Uron mėsuesi me ditar –
Na shkoftė jeta mirė e mbarė !

Nxėnės tė dashur, mirė mėngjesi –
Na priftė fati dhe suksesi !
Sa ka lule nė bregore –
Paēim nxėnės n’ fshatrat malore !

Gjilan, mė 24.07.2017.

Demir Krasniqi

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma