Shkrumbi mbulon botėn (prozė poetike)

Njė zė i panjohur kėlthiti: zgjohuni, po djegin Ilirinė! Shkrumbi mbulon botėn tėnde dhe e kupton se nuk ka pikė kuptimi tė njohėsh botėt e tjera.
Del e ulėrin si ujk i plagosur.
Mandej e merr vrapin.

Asaj rruge nuk i shkon heshtja, as ajo mangėsi e erės sė ftohtė. Nė mend ke zjarrin tek djeg fėmijė e pleq, tek shuan zemra tė dashuruara. Mbase janė lotėt qė djegin e dhembin padurueshėm.

E ti nuk je nė atė kohė.
As nuk je nė kohėn e sotme.
Provon tė frymėzohesh pėr jetė, kur tė ndalin edhe ajrin. Kot merr rrugė tė gjata, pasi heshtja e vdekshme tė shtohet rendjeve e shpresės, pėr tė shpėtuar, pėr tė arritur diku.

Nga lodhja e pikėllimi vajton brendia jote e kthyer nė diēka pa emėr, ku vallėzojnė shtriga e ku kėndohet lavdia e atyre qė ndihen heronj, sepse tė vranė. Mbyll sytė e ndien se te ti ėshtė kthyer e padurueshmja, pafuqia pėr t’u ballafaquar me fuqinė e tyre kafshėrore.

Vazhdon tė shkosh diku mes heshtjes e lodhjes, pa tė bėrė mė pėrshtypje emri qė do tė kesh analeve. Tashmė je njė me kujtimin, vetėm me harresėn ke luftė.

Ramadan Mehmeti

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma