UBT-ja sjellė dijen dhe praktiken botėrore pėr tė ardhmen e sigurt tė studentėve

UBT, qė nga themelimi e deri mė sot, ka arritur qė pėr studentėt tė sjellė praktikat mė tė mira tė mėsimdhėnies, tė cilat aplikohen nga universitetet mė tė njohura botėrore, duke sjellė kėshtu njė frymė tė re tė studimit dhe hulumtimit nė Kosovė, qė vjen si rezultat i kombinimit tė anės teorike dhe asaj praktike tė tė mėsuarit.
Nė vazhdėn e pėrpjekjes pėr rritjen e cilėsisė nė mėsimdhėnie, vetėm brenda njė viti, nė UBT janė punėsuar mbi 100 profesorė nėpėr tė gjitha fakultetet, tė cilėt kanė fituar titujt mė tė lartė akademikė, pėrmes studimit nėpėr universitete tė vende tė ndryshme tė botės, si: SHBA, Austri, Gjermani, Zvicėr etj.

Rektori i UBT-sė, prof. dr Edmond Hajrizi tha se pėrvoja shumėvjeēare dhe dėshira pėr tė sjellė mė tė mirėn pėr tė rinjtė e vendit tonė, ka bėrė qė UBT tė shndėrrohet nė vatrėn e arsimimit pėr mijėra studentė tė vendit tonė dhe jo vetėm.
“Pėrvoja 16 vjeēare nė mėsimdhėnie dhe bashkėpunimi me institucione tė shumta e bėnė UBT-nė njė zgjedhje tė duhur pėr ēdo tė ri qė synon dhe dėshiron jo vetėm njė diplomė tė njohur ndėrkombėtarisht, por edhe njė tė ardhme tė sigurt”, vlerėsoi Hajrizi

Krahas kėsaj, nė UBT vazhdimisht qėndrojnė edhe akademikė tė njohur tė universiteteve perėndimore, tė cilėt angazhohen si profesorė vizitorė, me qėllim tė shkėmbimit tė pėrvojave dhe rritjes sė cilėsisė nė mėsimdhėnie, duke sjellė njė frymė perėndimore tė arsimit dhe edukimit, pėr tė cilėn aktualisht ka nevojė vendi ynė./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma