Edhe ditės i pikuan lotėt

Poezi nga Avdush Canaj.
Ata erdhėn siē vjen tufani
babėn me plis
e lidhen pėr mani.
Mos e vritni,i luta,
mos,babėn tim plak!
Askujt si ka hak!
Jemi nė Tokėn tonė,
s`jemi ardhacak`.
Babėn e dua, jam gjaku i tij i dėlirė,
mė vritni mua mė mirė!
Mė vritni mua!
Njė sy lubie
mė shkundulloi pėr flokė:
Dėgjo ti, shqiptari i vogėl,
plumbin s`e hargjoi nė ty
tek ky murė,
dikush duhet tė tregojė histori
se ē`bėmė ne dikur.
Dhe babėn e bėnė shoshė,
shoshė edhe plisin!
E motrėn? Ah, motrėn
qė i ngjante krejt nėnės,
nė sy tė mi
ia prishėn bistekėt,
bistekėt e bukur si tė hėnės!
Ē`tė tė them tjetėr?
Edhe ditės i pikuan lotėt
bashkė me blerimin!
Dielli u fsheh pas reve
tė mos e shoh trishtimin!

Qershor, 2017

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma