Ja ēka bėjnė zviceranet pas meshkujve tė Kosovės

Statistikat tregojnė se dy nga pesė zviceranėt kanė partnerė tė huaj. Martesat dykombėshe janė rezultat i ndryshimeve politike, ekonomike dhe sociale, ku kanė ndikuar edhe rritja e dixhitalizimit dhe komunikimet e thjeshta, shkruan ‘Blick’.
Me rritjen e globalizimit po rriten edhe martesat dykombėshe nė Zvicėr. Nė vitet 80’ pėrqindja e martesave mes zviceranėve dhe zviceraneve ka qenė 70 %, kurse kjo shifėr ka rėnė nė 48 %, pėrcjell albinfo.ch.

Martesat binacionale lidhen mė shpesh nė qytetet e mėdha, sesa nė zonat rurale, pėr shkak se tė huajt mė shumė kanė tendencė tė vendosen nėpėr qendra mė tė mėdha sesa nė fshatra.

Martesat dykombėshe janė rritur dukshėm nė 15 vitet e fundit. Shkalla e divorcit nė Zvicėr ka pasur ngritje tė madhe qė nga viti 2000. Statistikat tregojnė se divorcet janė nė masė pėrafėrsisht tė njėjtė si nė mes zviceranėve, ashtu edhe me tė huaj.
‘Blick’ jep edhe disa shembuj me rrėfime mbi martesat nė mes zviceraneve dhe tė huajve.

Ndėrkohė, sipas statistikave, femrat zvicerane mė sė shumti preferojnė me meshkujt italianė, kurse preferenca pėr ata tė Kosovės ėshtė nė vendin e dytė, ndėrsa me serbo-malazezėt nė vendin e tretė, transmeton albinfo.ch. Pastaj vijnė martesat me meshkuj nga Maqedonia, Kroacia, Gjermania, Tunizia, Maroku, Turqia dhe Franca.
Ndėrkohė, meshkujt zviceranė preferojnė mė sė shumti martesat me femrat nga Gjermania, duke u pasuar nga femrat nga Kroacia, Shqipėria, Serbia-Mali i Zi, Maqedonia, Brazili, Tailanda, Maroku, Rusia dhe Ukraina./express/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma