Ymeri fton mėrgatėn tė votojė nė zgjedhjet lokale

Kryetari i Lėvizjes Vetėvendosje(VV), Visar Ymeri, ka ftuar mėrgatėn e Kosovės, qė tė marrė pjesė nė mėnyrė sa mė masovike nė zgjedhjet lokale tė 22 tetorit.
Ai nė njė konferencė pėr media ka thėnė se zgjedhjet e 11 qershorit kanė dėshmuar qė diaspora ka interesim tė madh pėr tė votuar dhe ndryshuar gjendjen nė vend.

“Qė nga pėrfundimi i luftės kontributi i tyre politik dhe ekonomik, ka qenė tepėr i madh, madje ata kanė pas rol tė rėndėsishėm edhe nė ekzistencėn tonė. Remitencat qė arrijnė nė vend, sipas shifrave zyrtare shkojnė nė 500 deri 600 milionė euro nė vit”, ka shtuar ai.

Sipas tij, tė gjitha arsyet ekzistojnė qė ne tė kemi njė pjesėmarrje mė tė madhe tė mėrgatės nė votime, duke shtuar se “po pengohet me njė qasje jo tė drejtė tė kėtij pushteti”.

“Shfrytėzoj rastin ta ftoj mėrgatėn tė marrin pjesė nė zgjedhjet lokale tė 22 tetorit, qė tė jenė pjesė e kėtyre zgjedhjeve. Vota e mėrgatės ėshtė votė tė cilėn pushtetit i deritanishėm nuk e do, se ėshtė vota e lirė dhe as nuk mund tė kushtėzohet. Ky pushtet nuk e do kėtė votė, se gjykimin e kanė tė pavarur dhe nuk e kanė tė kushtėzuar nga interesat klienteliste nga pushteti”, ka shtuar Ymeri. /Telegrafi/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma