Dėbime tė reja befasuese tė azilkėrkuesve kosovarė nė Gjermani

91 azilkėrkues nga Kosova, Serbia dhe Maqedonia janė larguar nga Bavaria nė Gjermani tė enjten nė njė dėbim kolektive.
Siē ka lajmėruar ministria e brendshme e Bavarisė, ata janė kthyer nga Mynihu me aeroplan pėr nė vendlindjet e tyre, raporton gazeta gjermane Sueddeutsche Zeitung.

Zyra Federale pėr Migrim dhe Refugjatė kishte refuzuar kėrkesat e tyre pėr azil, sepse vendet e tyre tė origjinės ishin vlerėsuar si shtete tė sigurta.

Pėr mė shumė se dy vite ka pasur dėbime kolektive javore nga Bavaria pėr nė Ballkanin Perėndimor.

“Kėtė vit kanė ndodhur 32 dėbime kolektive me gjithsej 659 persona pėr nė Ballkanin Perėndimor”, ka thėnė ministri i brendshėm, Joachim Herrman.

Pėrveē kėsaj, 485 njerėz nga Ballkani Perėndimor kanė lėshuar vendin nė baza vullnetare.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma