Katėr gabime gjatė pėrdorimit tė vajit tė ullirit

Tė gjithė tashmė e dimė se vaji i ullirit, pėr shkak tė pėrbėrjes sė vet specifike, ėshtė i dobishėm pėr organizmin tonė, por shumė njerėz nuk dinė ta zgjedhin dhe pėrdorin atė si duhet.
Ne ju zbulojmė katėr gabimet mė tė zakonshme nė pėrdorimin e vajit tė ullirit:

1) Ėshtė gabim tė mendohet se versionet “light” tė vajit tė ullirit kanė mė pak kalori. Nė fakt, nė njė lugė tė cilitdo vaj tė ullirit ka rreth 120 kalori dhe rreth 14 gramė yndyrė.

Parashtesa “light” nuk i referohet vlerės kalorike, por ngjyrės dhe shijes sė vajit.

2) Shkencėtarėt nga Kalifornia erdhėn nė pėrfundim se shija e hidhur e vajit tė ullirit nuk do tė thotė domosdoshmėrisht se ai ėshtė i prishur.

Ndonjėherė bėhet fjalė vetėm pėr pėrmbajtjen e lartė tė antioksidantėve, transmeton Telegrafi.

3) Qė vaji i ullirit tė qėndrojė mė gjatė, mos e mbani atė nė ndonjė vend tė ngrohtė dhe tė ndritshėm. Vendet mė tė mira pėr ruajtje janė raftet nė kuzhinė tė cilat janė tė larguara nga aparatet elektrike tė cilat ngrohin.

Gjithashtu, kushtoni vėmendje qė vajin ta ruani nė ndonjė shishe qelqi tė errėt nė ndonjė vend tė thatė.
Nėse, megjithatė, e mbani atė nė ndonjė vend tė ngrohtė, polifenolet do tė ndryshojnė dhe cilėsia e vajit do tė jetė mė e keqe.

Megjithatė, mos e mbani atė nė frigorifer sepse mund tė trashet.

4) Rreth afatit tė pėrdorimit ka mė sė shumti konfuzione. Nuk ėshtė e vėrtetė se vaji i ullirit mund tė zgjasė me vite tė tėra nėse ruhet si duhet.

Nga momenti qė e hapni atė, mund ta pėrdorni atė rreth njė vit, sepse pas kėsaj periudhe ‘vaji nuk do ta ketė tė njėjtėn pėrbėrje tė vlerave ushqyese. /Telegrafi/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma