Haziri pėr takimin LDK-VV: U diskutua programi, jo posti i kryeministrit

Ai ka shtuar se posti i kryeministrit nuk ka qenė pjesė e diskutimit dhe gjendėt nė kuadėr tė agjentave tė dy subjekteve. Haziri theksoi se fillimi i kėtyre bisedimeve ka pėr qėllim vetėm cėshtjet programore.
Lidhja Demokratike ka realizuar takimin e dytė me Lėvizjen Vetėvendosje qė nga mbajtja e zgjedhjeve mė 11 qershor.

Nėnkryetari i LDK-sė, Lutfi Haziri, ka treguar se kush mori pjesė nė kėtė takim dhe a u arrit ndonjė marrėveshje mes palėve.

Haziri ka bėrė tė ditur se nė takimin me VV-nė, i dyti ky pas zgjedhjeve, morėn pjesė ai dhe i nominuari pėr kryeministėr nga koalicioni LAA, Avdullah Hoti.

“Ėshtė takimi ynė i dytė pas 11 qershorit, pėrveē liderėt qė kanė pasur takim nė nivel kryetarėsh. Kemi biseduar pėr ēėshtje programore dhe pikat e diskutueshme nė kuadėr tė programeve”, ka thėnė Haziri pėr Expressin.

Ai ka shtuar se posti i kryeministrit nuk ka qenė pjesė e diskutimit dhe gjendėt nė kuadėr tė agjentave tė dy subjekteve. Haziri theksoi se fillimi i kėtyre bisedimeve ka pėr qėllim vetėm cėshtjet programore.

Ky takim erdhi gjatė kohės kur po pritet caktimi i datės sė seancės pėr konstituim tė Kuvendit, dhe pas deklaratave tė koalicionit PDK-AAK-Nisma se e kanė siguruar pėrkrahjen e shumicės parlamentare pėr tė krijuar Qeverinė.

Pas certifikimit tė zgjedhjeve, kandidati i PAN’it pėr kryeministėr, Ramush Haradinaj, u kishte dėrguar ftesa pėr bisedime rreth krijimit tė qeverisė kreut tė VV-sė, Visar Ymeri, dhe atij tė LDK-sė, Isa Mustafa.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma