Pacolli: Ta shpėtojmė Kosovėn, ta bėjmė njė qeveri me bazė tė gjerė

Kryetari i Aleancės Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacoll, ka vlerėsuar se pėr shkak tė situatės sė ndėrlikuar dhe sfidave qė ka Kosova, “nuk na nevojitet qeveria e njėrės palė kundėr njė tjetre, qeveria e kushtėzuar fuqishėm nga njė Listė qė merr urdhėruat nga njė shtet fqinjė qė nuk e njeh Kosovėn”.
Ai pėrmes njė postimi nė Facebook, ka shkruar se duhet tė kemi njė qeverisje me bazė tė gjerė, e shumicės sė partive, e shumicės apo e gjithė faktorėve, e tė gjithė krahėve, e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės

Postimi i Pacollit:

Ta shpėtojmė Kosovėn, ta bėjmė njė qeveri me bazė tė gjerė.

Siē bėjnė tė ditur mediat sot, ka dėshtuar njė mbledhje e Kryesisė sė Kuvendit pėr tė organizuar seancėn konstitutive tė tij. Edhe kjo qė ndodhi ėshtė zhagitje e proceseve, ėshtė vetėmashtrim me kohėn, nervat dhe energjinė e popullit tė Kosovės. Pėr shkak tė situatės sė ndėrlikuar dhe sfidat qė ka Kosova, nuk na nevojitet qeveria e njerės palė kundėr njė tjetre, qeveria e kushtėzuar fuqishėm nga njė Listė qė merr urdhėrat nga njė shtet fqinjė qė nuk e njeh Kosovėn. Kėsisoj, zgjidhja qė unė kam propozuar, njė qeverisje me bazė tė gjerė, e shumicės sė partive, e shumicės apo e gjithė faktorėve, e tė gjithė krahėve, e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, ėshtė zgjidhja mė e volitshme. Kryeministėr i Kosovės mund tė jetė seicili pėr tė cilin do tė jetė konensusi mė i gjerė nė interes tė integrimit euroatlantik tė Kosovės. Kjo zgjidhje do ti shėrbente konsolidimit tė shtetėsisė tonė. Kėshtu do t’ i bėjmė me dije tė gjithėve se fatin e Kosovės e kanė nė duart e veta vetėm kosovarėt. Njė qeveri me konsensus tė gjerė me mandat tė kufizuar kohor, do t’i shėrbente: Lėvizjes sė lirė pėr qytetarėt e Kosovės nėpėrmjet zgjidhjes sė drejtė tė demarkacionit dhe gjithė obligimeve tė marra ndėrkombėtarisht; miratimit tė njė ligji tė denjė zgjedhor; rikonsolidimit dhe efektivitetit tė administratės publike; trajtimit tė pronės sė Kosovės pėr interes tė qytetarėve tė saj; angazhimit tė parezervė pėr pranimin e vendit tonė nė Unesco dhe shtimin e numrit tė njohjeve; krijimit tė kushteve pėr rritje ekonomike dhe krijim tė vendeve tė punės. Vetėm njė angazhim i plotė dhe i sinqertė i gjitha forcave politike nė njė qeveri tė pėrbashkėt do tė mundėsonte vendosjen e rendit dhe ligjit dhe do tė kishte sukses nė luftėn kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar. Vetėm njė angazhim i tillė i sinqertė ėshtė jetik pėr Kosovėn tonė pėr tė cilėn u flijuan shumė gjenerata. Nė kėtė kontekst, ftoj miqtė ndėrkombėtarė tė Kosovės, qeverinė e Shqipėrisė, tė na mbėshtesin nė kėtė objektiv. Nėse e duam Kosovėn, ta qesim Kosovėn dhe interesin e qytetarėve nė radhė tė parė.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma