Qyteti i paqes, dialogut dhe i debatit

Nga Ibrahim Ademi - E kam pa me sytė e mi prijėsin e Bashkėsisė Islame tuj e pastrue oborrin e kishės Shėn Ana nė Dunav tė Karadakut. E kam pa edhe priftin katolik dhe ate protestant tuj e pastrue xhaminė e Mulla Idriz Gjilanit po nė kėtė fshat.
“Gjilani vlon prej debateve dhe ngjarjeve fort interesante”, m’tha nji mik i jemi, gazetar shumėvjeēar dhe redaktor i nji prej mediave ma tė respektueme nė vend.
Ditė ma parė, kjo komunė e mbajti debatin numėr 36 me publikun pėr tre vjet e gjys pushtet, e qė asht pesėfish ma shumė se qė asht obligueme me ligj.

Kjo logjikė e pėrballjes me qytetarėt, me ua ndigjue hallet dhe kėrkesat e tyne, asht meritė e tė parit tė qytetit, i cili me pėrvojėn e tij prej gati tre dekada nė politikė, ka sjellė kulturė tė re qeverisėse, demokratike e europiane.

Nuk thuhet badihava se nė atė vend ku mungon debati, dialogu e toleranca, ai vend asht pėr faqe tė zezė dhe duhet me ia dhanė lamtumirėn e fundit.

Prandej, njeri ndihet fort mirė qė i takon nji qyteti, ku krejt ka pak e me takat marrin pjesė nė vendimmarrje. Nuk po them qė asht pėr mashalla, por krahasue me vitet e mahershme, asht ‘lulė’.

Qyteti ku hoxha e pastron kishėn, e prifti xhaminė!
Se qysh duhet me u respektue diverziteti kulturor, fetar e etnik dhe qysh duhet me u kultivue dialogu nė disa shtresa, Gjilani prap asht shembulli ma i mirė nė Kosovė, bile edhe nė rajon.

Nė kėtė qytet shpesh t’ban vaki me i pa prijėsit e katėr konfesioneve fetare tė ulun nė tavolinė, tė cilėt vazhdojnė me e kultivue dialogun ndėrfetar dhe ndėretnik.
E kam pa me sytė e mi prijėsin e Bashkėsisė Islame tuj e pastrue oborrin e kishės “Shėn Ana” nė Dunav tė Karadakut, e edhe priftin katolik tuj e pastrue xhaminė e Mulla Idriz Gjilanit.

Pėrfundimisht, kėto vlera duhet me e pasė kujdesin shtetnor, nė kėte rast prej Ministrisė sė Kulturės, Rinisė dhe Sportit.

Njashshtu, me inicativė tė Komunės nė kėtė qytet asht renovue kisha Shėn Kola, sikur qė asht ba restaurimi i varrezave tė pėrbashkėta. Tashma Gjilani ka varreza edhe pėr katolikėt e protestantėt, pėrpos atyne myslimane, ortodokėse e hebreje, qė i ka tė pėrbashkėta tradicionalisht. Nė kėto varreza kanė mbjellė fidane katėr prijėsit e konfesioneve fetare.

Krejt kėto zhvillime t’kallxojnė qė qyteti i cili gjendet nė pjesėn juglindore tė Kosovės asht shembulli ma i mirė i debatit, dialogut pėr paqe dhe respektit pėr qytetarin.

Sikur miku jem gazetar, Gjilanin po e vlerėsojnė me nota t’nalta edhe organizatat vendore e ndėrkombėtare sa i pėrket tolerancės e dialogut.

Pėr mos me zgat e filozofue ma shumė, po e sjellė vlerėsimin e autentik tė pėrfaqėsuesit special tė sekretarit tė OKB-sė, i cili nė mbledhjen e fundit tė Kėshillit tė Sigurimit e ka paraqitė gjendjen reale tė paqes, tolerancės e bashkėpunimit nė mes komuniteteve.

“Nė tremujorin e fundit pata mundėsinė me e takue kryetarin e komunės sė Gjilanit. Unė kam vėrejtė zotime tė mirėfillta pėr promovimin e bashkėpunimit nė mes tė komuniteteve, pėr zgjidhjen e problemeve tė vėrteta nė jetėn e pėrditshme dhe pėr plotėsimin e nevojave tė njerėzve. Unė nuk kam hasė nė retorikė politike, por nė punė serioze qė pėr synim ka ndėrtimin e nji shoqnie tolerante”.

P.S. Opinioni i shkruem krejtėsisht n’Gegnisht vazhdon me qenė formė ‘rebelimi’ kundėr pėrēmimit qė na asht ba me anashkalimin e kėsaj pasunie linguale tė dy tė tretave tė tanė shqiptarėve nė Kongresin famėkeq tė vitit 1972.

(Autori mban pozitėn zyrtar pėr informim nė Komunėn e Gjilanit)

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma