BE-ja e palėkundur, Kosova ka edhe dy kritere pėr liberalizim

Bashkimi Evropian edhe njė herė ka ripėrsėritur se Kosovės i mbesin edhe dy kritere tė papėrmbushura pėr liberalizimin e vizave. Nga krerėt shtetėror luftimi i krimit tė organizuar dhe korrupsionit ėshtė lėnė kriter nėn hije, ndėrsa zyrtarė tė BE-sė vazhdimisht kanė pėrmendur plotėsim e kėtij kushti.
Madje kryeministri nė detyrė Isa Mustafa gjatė Samitit tė Triestės, tha se Kosova ka pėrmbushur 94 nga 95 kriteret e kėrkuara duke pėrmedur vetėm pėrcaktimin e vijės kufitare me Malin e Zi si kriter tė paplotėsuar.

Por nė Bruksel thonė ndryshe. Maja Kocijanēiq, zėdhėnėse e pėrfaqėsueses sė lartė pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri, Frederica Migherini nė njė pėrgjigje pėrmes postės elektronike pėr Ekonomia Online, thotė se Kosova duhėt tė vazhdojė tė tregojė rezultatete nė luftėn kundėr krimit tė organizuar e korrupsionit tė nivelit tė lartė.

Ajo pėrmendi takimin e presidentit Hashim Thaci me kreun e Komisionit Evropian, Jean Clode Juncker, ku u diskutua nė lidhje me pėtmbushjne e kėtij kriteri, duke porositur qė punė nė luftimin e krimitė tė organizuar e korrupsionit duhet tė vazhdojė.

“Nė njė takim me Presidentin Thaēi mė 9 shkurt, Presidenti Juncker pėrgėzoi pėrparimin qė Kosova ka bėrė nė kėtė drejtim kohėt e fundit, duke pėrfshirė edhe mbledhjen e tė dhėnave pėr rastet e nivelit tė lartė tė krimit tė organizuar dhe korrupsionit. Por kjo punė duhet tė vazhdojė ende”, ka porositur ajo.

Ajo thotė se Kosova ka tentuar qė tė mitarojė demarkumin e kufirit me shtetin fqinj, Malin e Zi, por pa sukses. E kjo pėrpjekeje po vlerėsohet nga BE-ja.

“Komisioni gjithashtu njeh pėrpjekjet qė Kosova ka bėrė pėr tė ratifikuar marrėveshjen e demarkacionit tė kufirit me Malin e Zi. Siē parashikohet nė propozimin e Komisionit tė majit 2016, ratifikimi i kėsaj marrėveshjeje ėshtė njė nga kėrkesat pėr liberalizimin e vizave”, sqaroi ajo, , raporton Ekonomia Online.

Ndonėse kryeministri Mustafa po pėrmend vetėm demarkacion si kusht, zėdhėnsja e BE-sė thotė se kryeministrit nė detyrė, nė muajin prill i janė bėrė tė qarta punėt qė e presin nė mėnyrė qė kosovarėt tė lėvizin pa viza nė zonėn Schengen.

“Komisioneri Avramopulos mė 25 prill u takua me kryeministrin Mustafa pėr tė diskutuar hapat pėrfundimtarė tė nevojshėm pėr tė pėrmbushur kriteret e mbetura tė dialogut pėr liberalizimin e vizave me Kosovėn”, u shpreh Kocijanēiq.

Sipas Kocijanēiq, Komisioni ėshtė plotėsisht i vetėdijshėm pėr rėndėsinė qė liberalizimi i vizave ka pėr popullin e Kosovės, por kjo mbetet nė dorėn e institucioneve vendėse.

Komisioni Evropian tashmė ka dhėnė rekomandimin formal pėr heqjen e vizave pėr Kosovėn, por me dy kushte shtesė, demarkacioni me Malin e Zi dhe luftimin e krimit tė organizuar e korrupsionit.Pasi qė institucionet e Kosovės tė plotėsojnė kėto kushtet Kėshilli i Bashkimit Evropian, ku vendosin ministrat e brendshėm tė vendeve anėtare me shumicė tė kualifikuar duhet ti thotė po liberalizimit. Tė njejtėn duhet ta bėjė edhe edhe Parlamenti Evropian.

Sapo propozimi tė miratohet nga Kėshilli dhe Parlamenti Evropian, kosovarėt me pasaporta biometrike nuk do tė kenė mė nevojė pėr viza kur udhėtojnė pėr qėndrim tė shkurtėr deri 90 ditė nė shtetet anėtare tė BE-sė, nė pėrjashtim tė Irlandės dhe Britanisė sė Madhe, si dhe katėr vende tė asociuara tė Shengenit qė janė: Islanda, Lihtenshtajni, Norvegjia dhe Zvicra.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma