Presidenti Thaēi ende s’e ka caktuar datėn e konstituimit tė Kuvendit

Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi nuk ka caktuar ende datėn e konstituimit tė Kuvendit tė Kosovės. Kėshilltari i presidentit, Ardian Arifaj tha pėr Radion Evropa e Lirė se ende nuk dihet se kur do tė mbahet senaca konsitutive.
"Ende nuk ėshtė vendosur se kur do tė mbahet seanca konstituive. Kurdo qė tė merret vendimi, do t'ju njoftojmė", tha Adrian Arifaj, kėshilltar politik i presidentit Thaēi.

Qė nga certifikimi i rezultateve tė zgjedhjeve parlamentare tė 11 qershorit, afati ligjor pėr konstituimin e kėtij institucioni vazhdon deri nė javėn e parė tė muajit gusht.

Me konstituimin e Kuvendit, bėhet verifikimi i mandateve dhe zgjidhet kryetari i ri i kėtij institucioni, i cili do tė propozohet nga koalicioni PAN (Partia Demokratike e Kosovės, Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės dhe Nisma). Po ashtu, do tė zgjidhen edhe pesė nėnkryetarėt e Kuvendit, tė cilėt do tė pėrbėjnė Kryesinė e re tė kėtij institucioni.

Nga momenti i konstituimit tė Kuvendit, bazuar nė rezultatin e zgjedhjeve, kandidati i koalicionit PAN pėr kryeministėr, Ramush Haradinaj duhet qė brenda 15 ditėve tė bėjė propozimin e tij pėr formimin e Qeverisė sė re tė Kosovės.

Ai pritet qė mandatin pėr kryeministėr ta marrė nga Presidenti i Kosovės.

Pjesė e Qeverisė, sipas Kushtetutės, do tė jenė edhe komunitetet pakicė, tė cilat si tėrėsi pėrbėjnė 20 deputetė nė Kuvendin e Kosovės.

Pėr formimin e Qeverisė, janė tė domosdoshme tė paktėn 61 vota tė deputetėve.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma