Elezi: Zhegra po ndryshon falė investimeve tė shumta

Gjilan - Shemsedin Elezi kryetar i Kėshillit tė fshatit Zhegėr ėshtė njėri nga mė aktivėt dhe mė transparentėt. Elezi vazhdimisht pėrcjell projektet dhe investimet dhe thotė se Zhegra po ndryshon falė investimeve tė shumta qė janė bėrė dhe pritet tė bėhen nė tė ardhmen.
Shemsedin Elezi ėshtė aktivist e punėtor i palodhur. Mbi tė gjitha ėshtė komunikues e transparent nė punė e aktivitete.

Elezi pėr rajonipress tha se Zhegra po ndryshon ēdo ditė falė projekteve qė po realizohen dhe pritet tė realizohen edhe nė tė ardhmen.

Sipas tij para dy vitesh kemi bėrė 700 metra kanalizim pėr dy lagje tė cilat nuk kishin rrjet funksional, rrugėt e arave janė shtruar me zhavor, ku janė shtruar 2 rrugė, vitin e kaluar janė asfaltuar 5 rrugė nga mė tė nevojshmet, pėr tė cilat sipas prioriteteve kemi vendosur ne Kėshilli, ėshtė pėrfunduar ndėrtimi i 4 shtėpive nga bashkėpunimi me donatorėt nga aksioni humanitarė.

Elezi tha se ne si komunitet nė tė njėjtėn kohė kemi ndėrtuar edhe po aq shtėpi me vetiniciativė. Ėshtė nė pėrfundim projekti i 5 km trotuar dhe mbi 3 km kanalizim rrugės kryesore tė Zhegrės, ku pas kėrkesave tona janė shtuar dy projekte tė reja brenda kėtij projekti, si kanalizim prej mbi 800 metra, tė cilat nuk ishin parapa dhe muri mbrojtės dhe mbrojtja nga uji me gjatėsi prej 300 metra nė pjesėn te shkolla e mesme, ku ne kemi hequr mbi 300 kamionė me material dheu pėr tė zgjeruar pjesėn qendrore tė Zhegrės.

Ėshtė renovuar pjesėrisht shkolla e mesme. Ku pėrfshihen dyshemetė, ngjurosja dhe toaletet e reja brenda objektit shkollorė. Ėshtė rregulluar dhe shtruar me zhavor rruga pėr Kurexhaj, e cila shfrytėzohet me tė madhe nga 160 shtėpi qė jetojmė nė Zhegėr sidomos pėr bujqėsi e blegtori, si dhe nga Depca, tė cilėt e kanė rrugė lidhėse.

Ėshtė rregulluar Shtėpia e Rinisė, e cila do tė udhėhiqet nga magjistri i psikologjisė Sami Hajrullahu, me organizatė tė licencuar nga viti 2008. Pritet donacioni i parė financuar nga Bashkimi Europian pasiqė ne kemi nėnshkruar Memorandum bashkėpunimi me kryetarin e komunės Lutfi Haziri.

Palestra sportive, investim njėmilionėsh pas disa zhagitjesh nga OSHP, pėrfundimisht do tė fillojė tė ndėrtohet brenda pak ditėsh, pas nėnshkrimeve pėrfundimtare qė janė bėrė. Janė rregulluar zyret e Kėshillit vendorė. Janė nė fazėn e ndėrtimit, ku brenda muajit fillon puna e asfaltimit tė disa kilometra rrugėve brenda Zhegrės, sė shpejti do tė bėhet renovimi i shtėpisė sė kulturės "Idriz Seferi", e cila poashtu ėshtė tenderuar. Pritjet pėr vazhdim janė: Kanalizimi kryesor, i cili ka hyrė nė projektin komunal pėrmes grantit austriak, zgjerimi dhe rregullimi i shtratit tė lumit, i cili po shkakton shumė probleme, pastrimi i njė deponie tė egėr bėrllogu, ku edhe ne do tė ndihmojmė, asfaltimi i rrugicave eventuale qė do tė mbesin, ndėrtimi i njė ure dhe zgjerimi i urės kryesore lidhėse, te e cila po shkaktohen rreziqe ēdo ditė, shtrimi i pjesės sė mbetur tė rrugėve tė arave, zgjerimi i rrjetit tė ujėsjellėsit nė pjesėn e epėrme prej varrezave, ku mungon dhe unė jetoj, rregullimi i rrugės pėr Terzijaj.

Elezi tha se pėr projekte tjera do tė jemi gati qė tė bėjmė kėrkesa vazhdimisht nė bazė tė kėrkesave qytetare./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma