Nėse opozita e re do tė sillej si Haradinaj s’do tė ketė stabilitet

Ambasadorja e Gjermanisė nė Kosovė, Angelika Viets, gjatė njė interviste ekskluzive pėr gazetėn ‘Zėri’ ka thėnė se rėnia e PDK-sė dhe ngritja e ‘Vetėvendosjes’ kanė qenė tė pritshme nė kėto zgjedhje. Ajo ka shtuar se Kosovės i duhet njė qeveri stabile, pasi qė para vendit janė shumė sfida tė mėdha. Sipas saj, nėse Qeveria me nė krye Haradinajn do t’i ketė vetėm 61 vota dhe opozita e re do tė sillej nė Parlament si kreu i AAK-sė kundėr demarkacionit, atėherė nuk do tė ketė stabilitet nė vend.
Rėnia e Partisė Demokratike tė Kosovės(PDK) nė zgjedhjet e qershorit ka qenė e pritur, pėrderisa parashihej qė ‘Vetėvendosje’ do tė ketė rritje nė vota. Megjithatė, ka qenė e qartė qė rezultati zgjedhor nuk do tė mundėsoj deri nė atė masė qė njė parti e vetme, apo njė koalicion do tė ishte nė gjendje ta krijonte njė shumicė stabile nė Parlament.

Kėshtu ka deklaruar ambasadorja e Gjermanisė nė Kosovė, Angelika Viets, gjatė njė interviste ekskluzive pėr gazetėn ‘Zėri’, duke shtuar se nga bisedat qė i kanė pasur me qytetarėt e Kosovės e kanė fituar pėrshtypjen se janė tė pakėnaqur me gjendjen politike nė vend.

Ambasadorja e shtetit mė tė fuqishėm nė Evropė thotė se janė tė interesuar qė nė Kosovė tė formohet njė Qeveri stabile, por, siē thotė ajo, se si do tė zhvillohen gjėrat mė tute kjo mbetet tė shihet, pėr faktin se pėr detyrat qė i ka vendi pėrpara nevojitet stabilitet, pėrfshirė kėtu formimin e Asociacionit tė Komunave me Shumicė Serbe, Demarkacionin me Malin e Zi si kusht pėr liberalizim tė vizave me BE-nė, dialogun me Serbinė.

‘Tė gjitha kėto janė sfida shumė tė mėdha tė cilat njė qeveri mund t’i ēoj pėrpara vetėm me vullnet shumė tė fortė. Nėse kjo qeveri e ka kėtė vullnet me 61 vota, atėherė gjithcka ėshtė nė rregull, mirėpo rreziku ėshtė qė tė mos jetė kėshtu’, shprehet Viets.

Ambasadorja gjermane ka kujtuar faktin se nė qeverisjen e kaluar Ramush Haradinaj, i cili ėshtė kandidat i koalicionit PAN pėr kryeministėr, ka bėrė pjesė nė grupin e opozitės qė e kanė vėnė nė dispozicion gazin lotėsjellės pėr tė kundėrshtuar vendimet e Parlamentit, pėrkatėsisht pėr marrėveshjen e Demarkacionit.

Sipas saj, nėse Haradinaj do tė jetė nė krye tė Qeverisė dhe opozita e re do tė sillet nė tė njejtėn mėnyrė, atėherė, siē thotė ajo, nuk mund tė flasim pėr stabilitet nė vend.

‘Haradinaj ka qenė njė prej kundėrshtuesit mė tė zėshėm tė Demarkacionit, i cili pėrveē se ka refuzuar kėtė marrėveshje ka sjellė edhe argumentet e tij pse nuk duhet tė votohet marrėveshja. Tani nuk e di se si do tė veproj ai nė tė ardhmen, mirėpo ajo qė mund tė marr me mend ėshtė se kjo ēėshtje mund tė zgjatet deri nė pafundėsi dhe Kosova do tė mbetet pa liberalizim tė vizave’, shprehet Viets.

Gjatė kėsaj interviste pėr ‘Zėrin’ ambasadorja gjermane ka folur edhe pėr nevojėn e luftimit tė korrupsionit nė Kosovė, miratimin e Ligjit pėr konfiskim tė pasurisė sė paligjshme, procesin e liberalizimit tė vizave me BE-nė, pėrfshirjen e presidentit Thaēi nė bisedimet me Serbinė, etj./zeri/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma