Politikanėt milionerė tė korruptuar i shpėtojnė drejtėsisė

U bėnė milionerė me paga rreth 1 mijė euro nė muaj.
DREJTĖSIA E KAPUR NGA POLITIKA NUK BĖRI ASNJĖ SKANIM PĖR PASURITĖ MILIONĖSHE TĖ NJERĖZVE TĖ PUSHTETIT

U bėnė milionerė me paga rreth 1 mijė euro nė muaj

"Me pėrgjegjėsi tė plotė mendoj se pasuria e deklaruar, qoftė e njė politikani, qoftė e njė anėtari tė bordeve, qoftė e policėve, apo prokurorėve dhe e gjyqtarėve, pa pėrjashtuar edhe mafinė-oligarkike financiare, pėrkatėsisht subjektet ekonomike, janė tė mjaftueshme pėr tė hapur hetimet dhe pėr t'i dėnuar gjykatat. Asnjėri nga ata qė ka deklaruar pasurinė nuk ėshtė nė gjendje tė mbulojė pasurinė e vet me tė ardhurat legale", theksoi Muhamet Kelmendi pėr "Kosova Sot".

Nė gjykatat e Kosovės janė tė pakta rastet kur objekt gjykimi nxirret ndonjė rast i ndjeshėm, ku pėrzihen mafio-oligarkėt e nivelit tė lartė tė lidhur me politikėn, tė gjitha rastet e tilla zakonisht rikthehen nė gjykim nga e para, edhe nėse nė shkallėn e parė marrin vendim ndėshkues, nė tė dytėn pėrfundojnė nė favor tė politikanėve tė inkriminuar.

Pėr veprimin e kėsaj mėnyre, ekspertėt e kėsaj fushe dhe analistėt politikė theksojnė se qėllimisht rastet e tilla po i amniston sistemi aktual i kapur i drejtėsisė, vetėm pse janė krime tė organizuara tė politikanėve dhe pushtetarėve nė Kosovė, qė kanė ndikim nė sistemin e drejtėsisė, si ata tė nivelit qendror ashtu edhe nė atė komunal, tė cilėt nuk frikėsohen tė deklarojnė milionat nė pasuri tė grumbulluar, qoftė gjatė qėndrimit nė pushtet apo edhe nė opozitė. Kjo ėshtė njė prej arsyeve pse askush nuk merret me atė se si ka lėvizur pasuria, edhe e deklaruar nė letėr, pa e paramenduar tani pasurinė qė e kanė tė fshehur, atė qė pushtetarėt dhe politikanėt, e kanė akumuluar pas lufte dhe pothuajse asnjėri prej tyre nuk ka pasur zyrtarisht kompani tė regjistruara, porse me rroga prej mesatarisht 1 mijė eurosh janė bėrė milionerė! Kjo drejtėsi e kapur nga politika asnjėherė nuk hetoi mėnyrėn se si politikanėt e pushtetarėt, administratorėt e shtetit, zyrtarėt e prokurimeve, pa pasur aktivitet me firma, pa paguar fare taksa ndaj shtetit akumuluan gjithė atė pasuri qė shihet pėr mejdani, e mos tė flasim pėr ato tė fshehura nė vend, nė regjion, por edhe nė vendet e largėta sikur janė 'parajsat fiskale' pėr paratė e krimit.


Kelmendi: Strukturat e drejtėsisė janė tė kapura nga krimi dhe korrupsioni

Profesori i sė drejtės, Muhamet Kelmendi, pohon se nė kuadėr tė fakteve qė rrjedhin nga indikacionet pėr krim dhe pėr korrupsion, futen edhe deklarimet e pasurisė tė personave fizikė, tė cilėt e bėjnė pėr CD tek organi kompetent, por pėr nivelin e rrugės ligjore tė pasurimit nuk merret askush qė tė bėjė hetime serioze. "Kam deklaruar dhe me pėrgjegjėsi tė plotė mendoj se pasuria e deklaruar, qoftė e njė politikani, qoftė e njė anėtari tė bordeve, qoftė e policėve, apo prokurorėve dhe e gjyqtarėve, pa pėrjashtuar edhe mafinė-oligarkike financiare, pėrkatėsisht subjektet ekonomike, janė tė mjaftueshme pėr tė hapur hetimet dhe pėr t'i dėnuar gjykatat. Asnjėri nga ata qė ka deklaruar pasurinė nuk ėshtė nė gjendje tė mbulojė pasurinė e vet me tė ardhurat legale", theksoi Muhamet Kelmendi pėr "Kosova Sot".

Ai tutje shtoi: "Kėtė mė sė miri e dėshmon pasuria milionėshe, makinat e mira dhe qė shkojnė deri nė qindra e mijėra euro, shtėpitė super-luksoze dhe banesat, rroba tė mira dhe orėt e telefonat mė modernė, sikundėr edhe pasuria e tundshme dhe ajo e patundshme e deklaruar, por qė asnjė nga kėto nuk arsyetohen me tė ardhurat legale, sepse kur njė politikan, gjyqtar a prokuror, njė anėtar nė njė bord merr 1 mijė euro, apo 2 mijė euro dhe ka pasuri milionėshe ėshtė rast kriminal pėr hetim dhe pėr dėnim", ėshtė shprehur Kelmendi. "Kjo nuk bėhet, sepse tė gjitha strukturat e drejtėsisė janė tė kapura nga krimi dhe korrupsioni. Dhe, nėse ndokush dėrgohet nė gjykatė, atėherė ose parashkruhet rasti, ose kalon kohė duke u pėrsėritur gjykimi, derisa tė pėrfundojnė pa masa juridike penale. Kėtė e kanė mundė- suar organet e shtetit, si prokuroria dhe gjykatat, tė cilat janė vėnė nėn ndikimin e politikės dhe tė oligarkėve ekonomiko-financiarė dhe kriminalė", theksoi Kelmendi pėr "Kosova Sot".

Kuqi: Kosova ėshtė njė shtet i uzurpuar nga lidhjet e krimit

Edhe eksperti i sė drejtės, Blerim Burjani, konstaton se krejt kjo lidhje sistemore e ka emėruesin drejtėsisė sė kapur. "Kjo quhet drejtėsi e kapur nga politika, kur gjykatat marrin njerėz tė tillė tė inkrimunar pėr vepra tė mėdha penale, duke u mbrojtur me pushtet politik dhe ndikim nė gjykata. Kjo i bie se kėto gjykata nuk janė efikase dhe duhet tė shkarkohen gjyqtarėt e prokurorėt, nė rast se vėrtetohet njė lidhje nė mes tė politikės dhe organeve tė drejtėsisė. Ka shuma gjėra pėr tė dyshuar, sepse kur tė ngritėt aktakuza dhe nxirret njė vendim gjyqėsor duhet tė jetė valid dhe shumė serioz, dhe gati i parrėzueshėm. Nė Kosovė ka pėrplot njerėz tė politikės, qė merren dhe pėr disa vjet mbahen nėn akuza e procese dhe pastaj lirohen, e kjo i bie se gjykatat po shkelin tė drejtat e njeriut. Kjo ėshtė tepėr e dėmshme edhe pėr individėt, por edhe pėr imazhin dhe besimin nė drejtėsi", theksoi analisti Blerim Burjani.

Sipas politologut Gurakuq Kuqi, kjo gjendje flet mė sė miri se Kosova ėshtė njė shtet i uzurpuar nga lidhjet e krimit me politikėn dhe kapjen e institucioneve tė drejtėsisė po nga ky rrjet kriminal. "Pra, pėr njė shtet tė kapur dhe jo njė shtet me institucione tė pavarura dhe ekuilibėr tė pushteteve. Hetimi dhe gjykimi i milionerėve e ndoshta edhe miliarderėve tė Kosovės nuk mund tė bėhet nga prokuroria e gjyqėsia, tė kapura dhe pjesė e krimit, qė komplet ėshtė e varur, dhe jo pse ndoshta duan gjyqtarėt dhe prokurorėt, por se janė nėn kėrcėnim dhe i bėjnė pjesė tė kulaēit milionėsh pėr t'ua mbyllur gojėn", tha Gurakuq Kuqi pėr "Kosova Sot".

Ai konsideron se njė problem edhe mė i madh ėshtė se kėta milionerė pa djersė krimin e kanė bėrė nė shumė raste edhe ligjėrisht, sepse duke pasur gjithēka nėn kontroll janė pėrkujdesur qė proceduralisht dhe ligjėrisht tė jenė nė rregull. "Qė edhe nėse pas njė kohe potencialisht hetohen ata ligjėrisht janė nė rregull, ndėrsa paratė pas disa vite janė tė arsyetuara apo tė formalizuara si tė shpenzuara. Te rastet qė rikthehen nė gjykim ėshtė se ata ku kanė lėnė hapėsira tė pambuluara pėr krimin e tyre i mbulojnė dhe gjejnė njė gabim tė gjykatės apo e korruptojnė gjykatėn dhe rikthehet nė fillim lėnda tani me sigurinė e plotė tė pafajėsisė sė krimbėrėsve", tha Gurakuq Kuqi. Pėr kėtė pasojė ai thotė se nė njė shtet tė kapur si Kosova nuk mund tė presėsh tjetėr gjė dhe kėta nuk janė tė gatshėm as ta lėnė pushtetin, por as ta trad

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma