Mustafa: Dėmet qė Serbia ia ka shkaktuar Kosovės, tejkalojnė shumėn e 20 miliardė dollarėve

Profesori i ekonomisė, Muhamet Mustafa, tregon diskutimet qė janė bėrė nė rrafshin ekonomik nė bisedimet teknike tė Vjenės – ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė.
“Kosova natyrisht qė i pranon borxhet tė cilat i ka marrė deri nė okupimin e Kosovės, deri nė zhbėrjen e autonomisė nė vitin 1990. Kosova nuk i pranon as borxhet, as obligimet pėr borxhe prej vitit 1990 e deri nė qershor tė vitit 1999 kur ėshtė ēliruar”, tha Mustafa.

Serbia ka refuzuar ta nėnshkruajė kėtė pjesė tė marrėveshjes sė Ahtisarit, pėr arsye se pėrpos borxheve pala e Kosovės ka kėrkuar qė marrėveshja mbi llogaritė ekonomike t’i pėrfshijė edhe dėmet qė i ka krijuar Serbia nė Kosovė.

“Dėmet e pėrgjithshme tė llogaritura nga komisioni qė unė e kam udhėhequr kanė mbėrri mbi 20 miliardė dollarė”, tha Mustafa. /kallxo.com/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma