Me tre kafe nė ditė mbani mjekun tuaj larg

Sipas njė studimi tė fundit nė njė kolegj nė Londėr, thuhet se tė paktėn tre filxhanė kafe nė ditė tė konsumuara, mban mjekėt larg jush.
Ky studim u arrit nė bazė tė njė hulumtimi ku janė shqyrtuar mė shumė se gjysmė milioni njerėz nė 10 vende tė Europės.

Ata qė pinin rreth tri filxhanė nė ditė kafe, prireshin tė jetonin mė gjatė sesa ata qė nuk pinin, thanė rezultatet e studimit, tė cilin studiuesit e pėrshkruan si analiza mė e madhe e efekteve tė pirjes sė kafesė nė njė popullsi evropiane.

“Kemi gjetur se konsumimi mė i lartė i kafesė ishte shoqėruar me njė rrezik mė tė ulėt tė vdekjes nga ēdo shkak, dhe veēanėrisht pėr sėmundjet e qarkullimit tė gjakut dhe sėmundjet e tretjes”, tha autori kryesor Marc Gunter i IARC, nga Shkolla e Shėndetit Publik tė Imperial.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma