Mediat serbe: Dy gjeneralė kroatė po e ndihmojnė Thaēin e Haradinajn ta formojnė ushtrinė

Gazeta serbe Alo nė numrin e sotėm shkruan se dy gjeneralė tė pensionuar kroatė janė duke e ndihmuar Kosovėn nė formimin e ushtrisė dhe sapo tė zgjedhet Ramush Haradinaj kryeministėr, ekziston njė plan qė Forca e Sigurisė sė Kosovės tė kthehet nė ushtri.
Ėshtė fjala pėr Ante Gotovina, gjeneral-lejtnantin kroat nė pension dhe Mladen Markaq, gjeneralin nė pension qė ishte udhėheqės i forcės speciale policore kroate.

Sipas Alo, pėrcjell klankosova, tashmė planet pėr shndėrrimin e FSK-sė nė ushtri janė edhe nė letėr dhe krejt ēfarė po pritet ėshtė zyrtarizimi i Haradinajt kryeministėr.

Kjo e pėrditshme serbe vazhdon shkrimin duke siguruar lexuesit e saj se ka nė dorė edhe njė plan tė detajuar pėr Forcat e Armatosura tė Kosovės.

“Janė vetėm duke pritur formimin e Qeverisė dhe emėrimin e Haradinajt kryeministėr. Paratė tashmė janė mbledhur dhe armatosja nuk do tė jetė problem. Plani ėshtė qė Gotovina dhe Markaq tė jenė kėshilltarė”, shkruan Alo me pretendimin se informatat i ka nga njė intervistė me njė njeri shumė tė informuar rreth kėsaj ēėshtjeje.

Sipas kėtij shkrimi, tashmė janė paguar edhe para tė shumta pėr tė punėsuar dy gjeneralėt dhe se njėri prej tyre, Getovina, ka qenė disa herė nė Kosovė nė vizita jo zyrtare. Kontaktin e parė, siē shkruan Alo, mes Hashim Thaēit dhe gjeneralėve kroatė e ka vendosur ish-kryeministri i Kosovės dhe ish-komandanti i UĒK-sė, Agim Ēeku.

Kėto pretendime tė Alo, pėr gazetėn i ka konfirmuar edhe gazetari dhe tashmė deputeti i Partisė Progresive Serbe, Milovan Drecun, i cili ka thėnė se janė nė njohuri pėr pėrfshirjen e gjeneralėve kroatė dhe se gjithēka po bėhet nėn ombrellėn e NATO-s.


Sipas Drecun, Kosova tashmė ka siguruar edhe buxhetin pėr blerjen e pesė helikopterėve dhe pajisjen me armatime tė rėnda.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma