Bullakaj, interpelancė pėr natyralizimin e tė huajve

Politikani i ri, tashmė i njohur shqiptarozviceran, Arbėr Bullakaj dhe kėshilltar nė Asamblenė e qytetit Wil ka kėrkuar interpelancė pėr natyralizimin e tė huajve nė Zvicėr.
Shkalla e natyralizimit nė Zvicėr ėshtė mė pak se 6% ose nė vlerė absolute nga rreth 900 mijė njerėz tė cilėt i plotėsojnė kėrkesat pėr natyralizim, normėn e sigurojnė vetėm rreth 30 mijė.

Sipas perspektivės sė politikės demokratike, kjo ėshtė shumė problematike. Ėshtė nė interesin e Zvicrės qė tė ndihmojnė njerėzit qė tė ndėrtojnė tė ardhmen nė Zvicėr.

Arsyet se pse aplikacionet nuk janė dorėzuara, janė tė shumta, mungesa e njohurive tė procedurės, kostoja e lartė, frika e refuzimit e tė tjera.

Nė kantonin e Basel-Stadt, pėr shembull tė huajt qė qėndrojnė legalisht mbajnė takime personale, kurse Kantoni i Gjenevės ėshtė veēanėrisht i fokusuar nė pėrpjekjet e saj pėr tė rriturit e rinj.

Cyrihu ka filluar me ndryshime dhe ata gjithashtu kanė filluar tė informojnė pėr mundėsitė e pjesėmarrjes dhe duke ofruar njė formular tė natyralizimit online.

Disa pengesa mund tė jenė tė lehta dhe nė uljen e kostos. Arbėr Bullakaj i ka kėrkuar kėshillit tė qytetit disa pėrgjigje nė bazė tė pyetje qė i ka ngritur. Ai ka ngritur zėrin pėr tė huajt qė tė kenė mė shumė tė drejta dhe lehtėsira nė natyralizimin.

http://www.albinfo.ch/bullakaj-interpelance-per-natyralizimin-e-te-huajve/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma