Kosova t’i shfrytėzojė mesazhet e samitit tė Triestes

Mesazhet e Samitit tė Triestes janė qė Kosova duhet t`i shfrytėzojė sa mė shumė qė tė pėrfitojė politikisht dhe ekonomikisht, thonė analistė tė kėtyre fushave. Ata shtojnė se, me gjithė problemet qė ka nga mosnjohja e disa shteteve tė BE dhe Ballkanit, vendi duhet tė krijojė projekte konkrete, pėr tė pėrshpejtuar rrugėn e integrimit.
Kosova duhet tė punojė shumė qė nė Samitin e Ballkanit Perėndimor tė shfrytėzojė mundėsinė e njohjes nga pesė shtetet e Bashkimit Evropian.

Kėshtu, mendon njohėsi i ēėshtjeve politike, Avni Mazreku.

Ai thotė se pėr tė qenė palė e barabartė nė aspektin integrues, Kosova duhet tė njihet edhe nga dy shtetet e Ballkanit, Serbia dhe Bosnja.

Avni Mazreku, Njohės i ēėshtjeve politike Samiti i Ballkanit Perėndimor, tha se ėshtė vazhdimėsi e zgjerimit tė Bashkimit Evropian.

Ai thotė se projektet infrastrukturore, janė lidhje mė e mirė e integrimit evropian.

Nė aspektin tjetėr, atė ekonomik, kryetari i Odės Ekonomik Safet Gėrxhaliu, thotė se Samiti nuk do t`i zgjidhė problemet me shkop magjik, por me projekte konkrete. /rtk/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma