Pema e lėngshme qė shėron gjithēka

Megjithėse fiku i tharė ėshtė i pranishėm gjithė vitin, nuk ekziston njė shije e njėjtė sikurse e fikut tė freskėt. Ndihmojnė tė shėroheni nga aknet dhe njollat dhe luftojnė kancerin. Janė tė pasura me beta-karotinė, vitaminat A, C, E dhe K, kalcium, hekur dhe minerale tė tjera.
Parandalon kancerin

Shkencėtarėt japonezė kanė vėrtetuar se pėrbėrja e tyre ndikon nė zvogėlimin e tumoreve te njerėzit. Fiku ka treguar rezultatet edhe nė zvogėlimin e rrezikut pėr kancer tė prostatės, por edhe ai i gjirit.

Zvogėlon kolesterolin

Shkaku i tkurrjes sė arterieve mund tė shfaqet infarkti ose sulmi nė tru. Pos kolesterolit nė dėmtimin e zemrės ndikojnė edhe trigliceridet e rritura. Tashmė ėshtė vėrtetuar se fiku ndikon nė zvogėlimin e kolesterolit nė gjak.

Ndihmon nė shėrimin e diabetit

Shkaku i sasisė qė e posedon fiku, personave qė vuajnė nga diabeti u sugjerohet tė kenė kujdes gjatė pėrdorimit tė parė. Mirėpo, nėse pėrdoren me kujdes, mund tė vjen deri te pakėsimi i kėrkesės pėr sasi tė insulinės te diabetikėt. (Kosova Sot)

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma