10 vite duke kėrkuar drejtėsi

Gjilan - Hysen Hasimi e Adem Halabaku ka mbi 10 vite qė trokasin dyerve tė gjykatave e prokurorive nė tė drejtėn e tyre pėr tė kėrkuar drejtėsi rreth njė prone e cila edhe pse ishte shoqėrore ajo ėshtė shndėrruar nė pronė private. Edhe Hasimi edhe Halabaku janė tė dėshpėruar nė sistemin e drejtėsisė i cili nė kėtė rast ka vendosur nė favor tė krimit tė nėntokės.
Hysen Hasimi dhe Adem Halabaku thonė se janė tė pakėnaqur me trajtimin qė i ka bėrė Gjykata e Vitisė dhe ajo e Apelit lėndės sė tyre.

Ata madje akuzojnė edhe Prokurorinė e Gjilanit e cila asnjėherė nuk i ka thirrur edhe pse kėta tė fundit kanė bėrė ankesė kundėr nju vendimi tė kundėrligjshėm nė shkallėn e parė nė Viti.

“Pėr kėtė arsye kemi ecur gjatė pėr rastin tonė dhe ende as nuk po gjejmė pėrkrahje e as nuk po marrim pėrgjigje. Definitivisht 21 ari tokė janė kontrabanduar ndėrsa as Gjykata, as policia e as prokuroria nuk ka ndėrmarrė masa. Jemi ankuar te komuna dhe te Sokol Haliti, por kurrė pėrgjigje s`kemi marrė. Kėtu po dyshojmė se ka korrupsion mes gjykatėsve, zyrtarėve tė kadastrit dhe avokatėve. Kėtu duhet tė veprohet urgjentisht sepse kemi tė bėjmė me njė lėndė qė i vije era krim ekonomik” thotė Hysen Hasimi.

Edhe pse Gjykata e Apelit e Kosovės e kishte anuluar vendimin e Gjykatės sė Vitisė, kjo e fundit sipas Hasimti i ka privuar ata pėr tė qenė pjesė nė seancat kryesore.”Ne jemi fqinjėt e parė tė kėsaj toke e cila tashmė ėshtė shndėrruar me letra tė kontrabanduara nė pronė private

Hysen Hasimi e Adem Halabaku nga Pozharani i Vitisė kanė vėrejtje tė mėdha nė Gjykatėn Komunale nė Viti e cila pos qė nuk ua ka zgjidhur rastin i ka futur nė telashe edhe me tė tjerėt.

Edhe Hasimi edhe Halabaku thonė se dikush kėtu u korruptua. Ne vetėm armėt qė nuk i kemi pėrdorur deri tani thonė ata.

Hysen Hasimi dhe Adem Halabaku janė dy qytetarė nga Pozharani i Vitisė tė cilėt janė nė hall tė madh me tokat kontestuese tė pronarėve serb e tė cilat janė blerė dorė pas dore edhe nga shqiptarėt.

Ata thonė se pėr kėtė tokė janė nė gjendje edhe tė vdesin sepse janė “mexhenik” tė parė dhe u takon atyre qė ta blejnė tė parėt. Por siē shprehen ata pronarėt serb gjoja ua kanė shitur tokėn kontestuese njė pronarit shqiptarė i cili nuk posedon asnjė dokument valid, se ai ėshtė blerėsi dhe titullari i tokės.

Hysen Hasimi thotė pėr rajonipress se ėshtė i zhgėnjyer nė Gjykatėn Komunale nė Viti e cila jo qė nuk e ka zgjidhur drejtė problemin, por edhe i ka futur nė telashe edhe mė tė thella.

Sipas tij pronarėt serb Stana Vojisllav , Millutin Gjorgjeviq e Dara Kociq nuk kanė dokumente valide tė tokės qė e kanė shitur, madje ata janė edhe uzurpatorė tė pronės komunale. “Unė nuk e kam tė qartė se qysh Gjykata ua vėrtetojė tokėn atyre derisa janė uzurpatorė. Dikush kėtu u korruptua”

Edhe Adem Halabaku me profesion mėsues thotė se dy tri herė ėshtė rrahur nga pala tjetėr pėr tė njėjtėn tokė. “Pronarėt serbė tė tokės nuk janė kėtu, janė diku nė Serbi. Ata vėrtet shkuan, por neve na lanė belanė para derė” shprehet ai.

Edhe Halabaku thotė se po tė kishte institucion tė mirėfilltė tė drejtėsisė ky rast shumė shpejt do tė ishte zgjidhur dhe nuk do tė ndodhte qė palėt qė nė kėtė rast janė shqiptarė tė grinden e besa edhe tė ndodhė mė e keqja nė ndonjė tė ardhme. “Pronari me tė cilin ne kemi kontest ėshtė shqiptarė dhe ai ndodhet nė Zvicėr. As ai nuk ka dokumente valide dhe kjo na ka barė tė dyshimtė qė rastin ta dorėzojmė edhe nė EULEX sepse aty ka kontrabandim tė dokumenteve dhe falsifikime” tha Halabaku.

Edhe Hasimi edhe Halabaku tashmė e kanė paditur Stana Vojisllav, Millutin Gjorgjeviq e Dara Kociq me arsyetimin se nė kėtė ēėshtje kontestimore me veprime tė kundėrligjshme iu ėshtė mohuar e drejta pėr tė marrė pjesė nė shqyrtimin e ēėshtjes kryesore. “Edhe pse ishim nė cilėsinė e palėve ndėrgjyqėsore asnjėherė nga gjykata e Vitisė nuk jemi ftuar nė seancė. Ne mendojmė se vendimi i Gjykatės ėshtė i bazuar kryesisht nė deklarata dhe dokumente tė falsifikuara andaj kėrkojmė pėrsėritje tė procedurės kontestimore” thuhet nė padinė e Hasimit dhe Halabakut.

Hasimi e Halabaku thanė se nuk do tė ndalen derisa rasti tė marrė formėn e duhur juridike/rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma