Kėto ushqime nuk janė edhe aq tė shėndetshme

Disa ushqime janė konsideruar tė jenė shumė tė shėndetshme, tė tilla si, sallata e gjelbėr, lakra e gjelbėr dhe brokoli.
Por studimet tregojnė se nė fakt kėto ushqime kanė tė fshehura sekretet e errėta qė dėmtojnė shėndetin tonė. Pėrveē kėsaj, zakone tė caktuara tė tė ushqyerit janė gjithashtu nė masė tė madhe tė dėmshme pėr shėndetin, transmeton "Zeri.info".

Brokoli dhe lakra e gjelbėr

Edhe pse brokoli dhe lakra e gjelbėr janė ndėr perimet mė tė shėndetshme, kryesisht pėr shkak tė antioksidantėve tė duhur qė ndikojnė nė reduktimin e rrezikut tė kancerit, duhet tė jeni tė kujdesshėm lidhur me sasinė e tyre. Gjegjėsisht, sipas shkencėtarėve dhe dietologėve, perimet e tilla si, lakra e gjelbėr dhe brokoli, nė sasi tė mėdha mund tė shkaktojnė pasoja negative tė tilla si, hipotireozėn, njė gjendje ku gjėndrat tiroide nuk prodhohen nė sasi tė mjaftueshme.


Sallata

Sallata e pastruar, e copėtuar dhe e paketuar nė njė qese qė ėshtė menjėherė e gatshėm pėr t’u shėrbyer, nė fakt ėshtė e rrezikshme dhe shpesh nuk ėshtė edhe aq e shėndetshme sa ne mendojmė. Konsiderohet se sallata e gjelbėr ka shumė gjasa qė tė shkaktojė sėmundje tė lidhura me ushqimin, kryesisht pėr shkak se perimet janė rritur direkt nė terren, kurse disa nga mikrobet patogjene, nė fakt, mund tė mbyten vetėm me ngrohje, pasi shpėlarja me ujė nuk ka asnjė efekt. Disa lloje tė baktereve tė gjetura nė qese tė sallatės janė pothuajse tė pa asgjėsuara.

Limoni me ujė

Njė fetė limoni mund tė freskojė ujin e thjeshtė, por ajo qė ndoshta kurrė nuk ju ka rėnė ndėr mend ėshtė fakti qė me vendosjen e njė fete limoni nė njė gotė me ujė ose nė lėng, nė tė vėrtetė keni vendosur nė pije edhe njė numėr tė pabesueshėm tė baktereve qė nė fund tė fundit i pini. Tė dhėnat tregojnė se 70 pėr qind e limonit ėshtė e mbuluar nga mikrobet.Vitaminat: B1, C, E

Proteinat: 2.8 g

Mineralet: magnez, kalcium


Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma