Filloi fushata e korrje - shirjeve nė Komunėn e Kamenicės

Kamenicė - Fushata e korrje - shirjeve nė Komunėn e Kamenicės filloi zyrtarisht nė fshatin Shipashnicė e Poshtme. Nė hapje morėn pjesė kryetari Sinani me drejtorin e Drejtorisė pėr Bujqėsi dhe Zhvillim Rural, Islam Isufi, si dhe anėtarėt e komisionit komunal pėr korrje- shirje.
Kryetari i Komunės Begzad Sinani uroj qė fushata tė jetė e suksesshme dhe rendimentet tė jenė sa mė tė larta.

Sipas komisionit komunal tė korrje - shirjeve, kėtė vit priten tė korren rreth 1,700 ha. me grurė dhe 40 ha. me elb. Nė fushatėn e korrje- shirjeve janė tė angazhuara rreth 32 autokombajna.

Komisioni komunal pėr korrje- shirje do ta pėrcjell fushatėn deri nė pėrfundimin e saj. Ku vėmendje tė posaēme do t`i kushtohet humbjeve gjatė procesit tė korrjes qė ato tė jenė sa ma tė vogla, pastaj mbajtjen e rendit tė korrjes, si dhe marrjen e masave parandaluese kundėr zjarrit.

Gjatė vizitės nė terren nga komisioni dhe informatave nga terreni, rendimentet sillen rreth 3,500 – 4,000 kg. / ha. me grurė , kurse sa i pėrket elbit rendimenti sillej rreth 3,000 – 3,500 kg. / ha. Drejtori i drejtorisė sė Bujqėsisė , Islam Isufi, shpreson qė fushata e korrje-shirjeve do tė rrjedhė pa ndonjė problem./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma