Djathi ju mbron nga diabeti

Studimet mė tė reja kanė treguar se djathi zvogėlon rrezikun e shfaqjes sė diabetit tė tipit 2, i cili mė sė shpeshti lidhet me peshėn e tepruar trupore. Rezultatet kanė treguar qė ata tė cilėt hanė djathė kanė 12% mė pak shanse pėr t’u sėmurur nga diabeti. Studiuesit theksojnė se jo tė gjitha produktet e qumėshtit kanė njė efekt tė tillė.
Rezultatet kanė treguar se ata tė cilėt hanė djathė kanė 12% mė pak shanse pėr t’u sėmurur nga diabeti, transmeton "Zeri.info".

Studimet mė tė reja kanė treguar se djathi zvogėlon rrezikun e shfaqjes sė diabetit tė tipit 2, i cili mė sė shpeshti lidhet me peshėn e tepruar trupore. Rezultatet kanė treguar qė ata tė cilėt hanė djathė kanė 12% mė pak shanse pėr t’u sėmurur nga diabeti. Studiuesit theksojnė se jo tė gjitha produktet e qumėshtit kanė njė efekt tė tillė.

Ata besojnė se djathi ka njė efekt tė tillė si pasojė e procesit tė fermentimit. Mirėpo, ajo qė duhet patur kujdes ėshtė qė mos tė konsumohet djathė me nivel tė lartė tė yndyrės, pasi ata nuk e japin efektin e njėjtė sikur djathėrat me pak yndyrė.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma