Mjalti dhe qumėshti luftojnė pagjumėsinė

Personat qė vuajnė nga ērregullimet e gjumit do tė duhej qė gjatė vaktit tė fundit tė ditės t’i shmangin djathėrat e fortė, peshkun e thatė e tė kriposur, etj
Pagjumėsia mundet qė tė shėrohet nėpėrmes rrugėve natyrale, pa pėrdorur asnjė lloj tablete. Njė gotė me qumėsht tė nxehtė dhe me mjaltė ėshtė receta ideale kundėr pagjumėsisė dhe nėse para gjumit ndieni uri, mė sė miri do tė ishte qė t’i hani disa ushqime qė janė tė pasura me karbohidrate, siē janė buka integrale, produkte nga mielli, apo farėra tė cilat mund t’i kombinoni me mish gjeli deti, peshk ton dhe jogurt, transmeton "Zeri.info".

Personat qė vuajnė nga ērregullimet e gjumit do tė duhej qė gjatė vaktit tė fundit tė ditės t’i shmangin djathėrat e fortė, peshkun e thatė, tė kriposur apo tė konservuar, sallamet, mishin e thatė, lakrėn e thartė, trangujt e konservuar, ullinjtė, ēokolatėn dhe spinaqin.

Ushqimet e pėrmendura pėrmbajnė tiraminė, molekula e cila stimulon lirimin e norepinerfinės, stimuluesin e trurit i cili na mban zgjuar. Kafja dhe alkooli nuk ėshtė e nevojshme as tė pėrmenden. Nė vend tė antidepresivėve dhe gjėrave ndihmėse pėr gjumė, ndryshimi i kombinimit tė ushqimit te darka do tė ndikonte pozitivisht nė kualitetin e gjumit. Borziloku dhe sherbela ndikojnė krejtėsisht ndryshe nga mėlmesa tjera dhe kanė ndikim tė butė qetėsues./Zeri/.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma