Ushqimet e duhura pėr 40-vjeēarėt

Pas moshės 40 vjeē metabolizmi ngadalėsohet dhe hormonet ndryshojnė. Ja pse ndėr hapat mė tė rėndėsishėm pėr tė bėrė fillimisht ėshtė ndryshimi i dietės ushqimore, duke pėrzgjedhur ushqime tė cilat falė pėrmbajtjes sė tyre tė lartė nė fibra, antioksidantė dhe vitamina, kthehen nė aleatin tonė kryesor tė mirėqenies trupore por edhe mendore.
Nga avokado te kungulli, ushqimet e duhura pėr personat mbi 40 vjeē. Janė nėntė ushqime tė pasura me substanca tė dobishme dhe super tė shėndetshme pėr organizmin, me konsumimin e tė cilave ndihmojmė tė ruajmė format trupore po kėshtu i kthejmė nė aleate kryesore tė mirėfunksionimit tė aparatit tretės.

Studime tė shumta evidentojnė se pas moshės 40 vjeē metabolizmi ngadalėsohet dhe hormonet ndryshojnė. Ja pse ndėr hapat mė tė rėndėsishėm pėr tė bėrė fillimisht ėshtė ndryshimi i dietės ushqimore, duke pėrzgjedhur ushqime tė cilat deri dje i keni evituar apo paradoksalisht nuk i keni konsumuar.


Falė pėrmbajtjes sė tyre tė lartė nė fibra, antioksidantė dhe vitamina, kthejmė ushqimin nė aleatin kryesor tė mirėqenies trupore por edhe mendore.

Avokado
Lakra
Dredhėza
Thjerrėza
Arra
Vaj ulliri
Domate tė pjekura
Salmon
Kunguj.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma