Arifi: Votimi blanko i Qeverisė kėrkon analizė, Bujanoci po ngec me projekte

Kryetari i Partisė Demokratike, Nagip Arifi ka thėnė se qeverisja lokale nė komunėn e Bujanocit nuk ka punuar ndonjė projekt tė vetin. Ai nė njė intervistė pėr Titulli.com ėshtė shprehur se ka pasur mjaft simpoziume, konferenca, vizita, seminare, ngjyrosje tė pllakave nė shesh, blerje tė orendive, por asgjė pėr qytetarėt. “Votimi blanko dy herė i Qeverisė nė Beograd ėshtė mjaft i habitshėm dhe kėrkon analizė tė thellė, sepse nėse qėllimin e kanė ta rehatojnė Riza Halimin me ndonjė post republikan pa e zgjidhur edhe njė problem tė vetėm tė popullatės, mund tė konstatoj se kjo marrėveshje ėshtė shumė degraduese”, ka deklaruar Arifi. Ai numėruar dhe sukseset e partisė sė tij nė kohėn qė ka qeverisur me komunėn e Bujanocit.
Pas 6 viteve tė themelimit tė partisė suaj, cili ėshtė suksesi mė i madh qė keni arritur si subjekt politik nė qeverisjen lokale nė Bujanoc?

Arifi: Partia Demokratike e cila ėshtė themeluar para gjashtė viteve si rrjedhojė e imperativit tė kohės, pasi qė nė subjektin PVD ishin ngushtuar tė gjitha hapėsirat e veprimit pėr shumicėn e veprimtarėve, sot mundet tė krenohet me rrugėtimin e saj. Pėr vetėm dhjetė muaj ne arritėm qė nė zgjedhjet lokale tė vitit 2012 tė dalim si partia mė e madhe nė komunėn e Bujanocit dhe tė jemi bartės tė pushtetit lokal nė periudhėn 2012-2016. Gjatė kėsaj periudhe, pėrkundėr njė fushate tė egėr dhe denigruese tė PVD-sė, me njė vetėmohim tė pashoq, nė fillim duke pėrmirėsuar defektet e krijuara nga pushteti i mėparshėm, e mė vonė me njė kreativitet tė madh arritėm qė me buxhet komunal dhe donacione tė bėjmė investime tė mėdha nė komunėn e Bujanocit. Po i pėrmendi vetėm disa projekte asfaltimi i rrugės Tėrnoc – Breznicė, ndėrtimi i objektit pėr shkollim tė lartė Universitar nė Bujanoc, ku ėshtė duke u zhvilluar mėsimi nė Fakultetin Ekonomik nga Subotica, rregullimi i rreth rrotullimit nė hyrje tė qytetit tė Bujanocit e nė drejtim tė Gjilanit, rregullimi i rrugės qarkore nga Bujanoci nė drejtim tė fshatit Tėrnoc, e shumė projekte tė tjera nė tė gjitha vendbanimet e komunės sonė, ku pėr qėllim ka qenė ta lehtėsojmė jetėn e qytetarėve, por edhe tė krijojmė kushte pėr njė zhvillim ekonomik.

Kemi disa lėvizje tė kėshilltarėve komunal e lėkundje tė koalicionit qeverisės nė komunėn e Preshevės, a planifikoni ta shtriheni partinė edhe nė Preshevė?

Arifi: Sistemi zgjedhor nė Serbi mundėson qė kėshilltari tė jetė bartės i mandatit dhe tė gjitha kėto qė kanė ndodhur nė Preshevė janė produkt i kėtij oportuniteti, ku njė numėr kėshilltarėsh tė pamoralshėm tradhtojnė sė pari votuesit e tyre e pastaj partinė, pėr motive tė ndryshme,por kryesisht personale ku bėjnė veprime qė Preshevės i kanė hedhė njė hije tė zezė. Sa i pėrket shtrirjes sė PD-sė nė Preshevė jemi duke e shqyrtuar kėtė mundėsi, oferta kemi nė kėtė drejtim.

Si e vlerėsoni punėn 1 vjeēare tė qeverisjes nė komunėn e Bujanocit?

Arifi: Ėshtė vėshtirė tė pėrgjigjem nė kėtė pyetje, sepse pasi qė pos qė janė realizuar pjesėrisht disa projekte tė parapara me buxhetin e vitit 2016, e tė cilin ne e kemi aprovuar dhe i kishim siguruar edhe mjetet financiare deri sa ishim bartės tė pushtetit, pushteti aktual nuk ka pasur kurrė njėfarė aktiviteti brenda njė viti (mos) pune. Nė kėtė njėvjeēar ka pasur mjaft simpoziume, konferenca, vizita, seminare, ngjyrosje tė pllakave nė shesh, blerje tė orendive, por asgjė pėr qytetarėt. Kėto pra janė aktivitetet kryesore qė e kanė pėrcjellė pushtetin aktual, duke mos harruar edhe dėshtimin e madh nė menaxhimin e shpėrbėrjes sė ndėrmarrjes publike “Direkcioni pėr Ndėrtim, ku u bė seleksionimi nepotist, partiokratik tė tė privilegjuarve dhe lėnia jashtė e gjysmės sė punėtorėve mė pak tė privilegjuar.

Partia kryesore qė po qeverisė nė Bujanoc erdhi me moton “Pėr shqiptarėt” sipas jush kush po pėrfiton mė shumė nga buxheti komunal?

Arifi: Motoja kryesore e partisė nė pushtet shumė mė herėt, por edhe gjatė fushatės ka qenė “Pėr shqiptarėt me shqiptarėt” me vija sinkronizuese tė kuqe pėr drejtorin shqiptar tė Shtėpisė sė Shėndetit mbi minimizimin e rolit tė Stojanēa Arsiqit nė vendimmarrje” dhe tė gjitha kėto janė bėrė nė sheshin e proklamuar “Skėnderbeu”. As nuk ėshtė emėruar drejtori shqiptar dhe as nuk iu ėshtė ndėrruar emėrtimi sheshit i cili nė tė vėrtet tash ka marrė emėrtimin “Sheshi i Kafiterive”. Stojanēa Arsiqi nuk ka qenė kurrė nė karrierėn e tij mė vendimmarrės se sot, ēka rezulton mbi ndarjen e buxhetit 50 – 50% nė shqiptaro – serbė dhe ky buxhet mund tė cilėsohet si buxhet joparimor.Ēka mendoni pėr dorėheqjet qė nė kohėt e fundit bėjnė zyrtarėt nė administratėn komunale, siē ėshtė rasti i kryeshefit tė administratės Ismail Pajazitit e tash sė fundi edhe Reuf Bajramit ?

Arifi: Derisa kam udhėhequr me ekzekutivin 2006 – 2008, qė tė dy kanė qenė nė administratėn komunale dhe pa marrė parasysh bindjet e tyre politike, nė profesionin e tyre mund tė them lirisht se kanė qenė tė pėrgatitur profesionalisht. Pas zgjedhjeve lokale tė vitit 2016,Ismal Pajaziti,nga pushteti aktual ėshtė emėruar kryeshef i administratės komunale, njėherit edhe kryetar i Komisionit komunal pėr prokurime publike, nė dy detyra shumė me pėrgjegjėsi dhe tė ndjeshme, por pėr njė kohė shumė tė shkurtėr ka dhėnė dorėheqje dhe vetėm ai mund tė thotė pse dhe si ka dhėnė dorėheqje, kurse Reuf Bajrami ka qenė kryetar i Komisionit pėr plane pranė vetėqeverisjes lokale i emėruar nga pėrbėrja e mėparshme,edhe pse nuk ka qenė anėtar i Partisė Demokratike e as anėtar i LPD-sė,por ka qenė anėtar i PVD-sė, kemi menduar se ėshtė profesional nė atė detyrė dhe e kemi emėruar nė komisionin me shumė pėrgjegjėsi. Pushteti i tanishėm Reuf Bajramin e ka emėruar edhe me njė detyrė tjetėr, edhe atė kryetar tė komisionit pėr mbikėqyrje tė projekteve,njė detyrė me shumė pėrgjegjėsi, po ja Reuf Bajrami, erdhi koha qė tė jep dorėheqje nga dy funksionet. Prapė po them se mė mirė ėshtė qė ata tė prononcohen pėr ēfarė arsye japin dorėheqje. Arsyeja qė ata pėrmendin se kinse pėr shkaqe familjare nuk qėndron.

Po flitet se partia qeverisėse nė Bujanoc po pret qė tė bėhet pjesė e qeverisė qendrore nė Beograd me inkuadrimin nė Trupin Koordinues. Ēfarė mendimi keni pėr kėto zhvillime?

Arifi: Neve asgjė nuk mund tė na befasojė kur ėshtė nė pyetje kryetari i PVD-sė Riza Halimi. Sidoqoftė, ata janė autonom nė veprimet e tyre, por ata nė Beograd munden tė pėrfaqėsojnė vetėm elektoratin e tyre e jo tė gjithė shqiptarėt e Luginės, sepse ata pėrbėjnė 25% tė elektoratit dhe vetėm PVD-ja ka marrė pjesė nė zgjedhje parlamentare. Votimi blanko dy herė i Qeverisė nė Beograd ėshtė mjaft i habitshėm dhe kėrkon analizė tė thellė, sepse nėse qėllimin e kanė ta rehatojnė Riza Halimin me ndonjė post republikan pa e zgjidhur edhe njė problem tė vetėm tė popullatės, mund tė konstatoj se kjo marrėveshje ėshtė shumė degraduese kur dimė se ende nuk njihen diplomat nga Republika e Kosovės,nuk kemi tekste shkollore,ndalohet pėrdorimi i simboleve kombėtare, na merret shtetėsia,etj. Tė gjitha kėto janė kushte dhe tė drejta elementare dhe ky votim blanko tė bėhet pėr interesa personale, pėr mua ėshtė mjaft i palogjikshėm dhe i paarsyeshėm.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma