Musliu: Qeveria e re e Kosovės tė bėjė mė shumė pėr Luginėn e Preshevės

Kryetari i Kėshillit Kombėtar Shqiptar, Jonuz Musliu, ka thėnė se nuk ka asnjė pėrmirėsim nė jetėn e shqiptarėve nė Luginėn e Preshevės.
Ai ka deklaruar se urgjentisht bashkėsia ndėrkombėtare duhet tė intervenojė pėr realizimin e tė drejtave tė shqiptarėve.

Musliu ka thėnė pėr “Epoka e re” se shqetėsues mbetet migrimi i shqiptarėve nga Lugina.

Ai ėshtė shprehur i zhgėnjyer me dinamikėn e shteteve shqiptare karshi shqiptarėve nė Serbi.

Sipas Musliut, Kosova dhe Shqipėria duhet ta kthejnė vėmendjen te Lugina e Preshevės.

Ai ka kėrkuar nga Qeveria e re e Kosovės tė bėjė mė shumė pėr Luginėn e Preshevės dhe pėr shqiptarėt.

Po ashtu, Musliu u ka bėrė thirrje institucioneve tė Kosovės qė nė dialogun e Brukselit tė pėrfshihet edhe Lugina e Preshevės.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma