Shqiptarėt e Luginės kėrkojnė mbėshtetjen e dy shteteve shqiptare

Shqiptarėt nė Luginėn e Preshevės sipas deputetit tė vetėm shqiptar nė Kuvendin e Serbisė, Fatmir Hasani, janė pjesa mė e diskriminuar e kombit, ndaj kėrkohet njė pėrkujdesje e dy shteteve shqiptare.
Problemet dhe zvarritjet institucionale nė dy shtetet shqiptare, qoftė nė Republikėn e Shqipėrisė por edhe nė atė tė Kosovės, sipas deputetit tė vetėm shqiptar, Fatmir Hasani, po reflektohen mjaftė edhe nė Luginėn e Preshevės, duke pamundėsuar realizimin e kėrkesave themelore tė shqiptarėve tė kėsaj zone nga autoritetet shtetėrore serbe nė Beograd.

Njė interesim i shtetit amė pėr tė drejtat e shqiptarėve do tė shtonte presionin tek qeveritarėt nė Serbi ka thėnė Hasani.

“Ėshtė e vėrtetė se tė gjitha problemet, zvarritjet qė ndodhin si nė Kosovė si nė Shqipėri reflektohen te ne mjaft pėr shkak se ne jemi njė pakicė nė Serbi shumė pak e pėrkujdesur nga pjesa amė”, tha Hasani pėr RTK’nė.

Ai ėshtė optimist nė formimin sa mė tė shpejtė tė Qeverisė sė Kosovės dhe nė reflektimin e saj karshi shqiptarėve nė Luginė.

“Ne shpresojmė se nuk do tė ndodh ajo e kaluara lidhur me ēėshtjet e marrjes sė mandatit”, tha ai.

Nė Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė aktualisht jetojnė rreth 80 mijė shqiptarė. Ndėrkohė qė si rezultat i rrethanave tė ndryshme nga kėtu janė larguar mė se 30 mijė shqiptarė gjatė dy dekadave tė fundit.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma