Bujanoci drejt ndarjes dhe trazirave tė reja politike…?

Nėpėr kafene, ndeja tė shoqėrisė e muhabete familjare ėshtė aktuale tema e pretendimit tė ndarjes sė mundshme tė elektoratit shqiptar dhe trazirave tė reja politike.
Edhe pas 1 viti tė qeverisjes lokale tė komunės sė Bujanocit nga Shaip Kamberi vazhdojnė problemet e partnerėve tė koalicionit.

Sipas muhabeteve jozyrtare partia e Shaip Kamberit (PVD) ėshtė duke zhvilluar biseda me partinė e Nagip Arifit (PD) pėr njė koalicion tė mundshėm nė kuvendin komunal dhe largimin e partisė sė Junuz Musliut nga kjo qeverisje.

Rreth koalicionit tė mundshėm nė Bujanoc PVD-PD qarkullojnė edhe zėra se ata po bėhet bashkė kundėr Junuz Musliut por mė e keqja qė po flitet nėpėr opinion ėshtė se po bėhen bashkė Shaipi-Nagipi nga njė vendbanim kundrejt tė tjerėve.

Partia e Junuz Musliut qė nga viti 2002 ėshtė partner i pėrhershėm i qeverisjes lokale dhe ėshtė mirė tė provojė edhe ndjenjėn e tė qenurit opozitė.

Burime nga Partia Demokratike i kanė thėnė Titulli.com, se grupi i PVD-sė nė Bujanoc vazhdimisht ėshtė duke bėrė pėrpjekje pėr koalicion me PD me tė vetmin qėllim largimin e Junuz Musliut nga qeverisja sepse ashtu po kėrkon Beogradi zyrtar.

Ndėrsa nė anėn tjetėr Partia Demokratike po vazhdon biseda intenzive me Lėvizjen e Progresit Demokratik rreth daljes nga koalicioni me Shaip Kamberin.

Nga PVD jozyrtarisht i ėshtė thėnė Titulli.com se partneri momental LPD nuk ėshtė duke punuar mjaftueshėm pėr bashkėpunimet edhe nė Kėshillit Kombėtar Shqiptar edhe pėr ate i duhet koalicioni PVD-PD qė do tė pėrmbushte edhe kėrkesat e Beogradit zyrtar pėr riaktualizimin e Trupit Koordinues.

Titulli.com nga pėrfaqėsuesit e Lėvizjes sė Progresit Demokratik ėshtė njoftuar se bisedat dhe presioni me partin e tyre pėr koalicione janė aktive por akoma nuk ėshtė vendosur se me kėnd do tė shkojė nė koalicion apo do tė vazhdojė nė formėn e tanishme.

Tė gjitha kėto lėvizje tė koalicioneve mundė tė hutojė opinion shqiptarė nė komunė tė Bujanocit qė ka humbur shpresėn tek politika lokale ndėrsa gjithashtu koalicionet e reja mundė tė krijojnė trazira tė reja politike shqiptare.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma