Politika e largimit vazhdon, 100 nxėnės mė pak nė shkollat shqipe tė Luginės

Mungesa e teksteve mėsimore dhe mos njohja e diplomave tė Universiteteve tė Kosovės, po ndikon drejtpėrdrejt nė largimin e popullatės shqiptare nga Lugina e Preshevės.
Pasojat mė tė mėdha po i pėrjetojnė shkollat, nė tė cilat sivjet janė regjistruar 100 nxėnės mė pak se nė vitin e kaluar.

Pėrfaqėsues tė arsimit nė kuadėr tė Kėshillit Kombėtar Shqiptar, kanė shprehur shqetėsimin e tyre lidhur me zvogėlimin e numrit tė nxėnėsve nėpėr shkollat me mėsim nė gjuhėn shqipe nė Preshevė, Bujanoc e Medvegjės.

Gjatė regjistrimit pėr vitin shkollorė 2017/2018, nė shkollat fillore janė regjistruar 100 nxėnės mė pak se nė vitin e kaluar.

Zejni Fejzullahu, kryetar i Komisionit pėr Arsim, ka ftuar pėrfaqėsuesit politik shqiptarė qė tė unifikohen pėr tejkalimin e problemeve qė me decenie po i pėrjetojnė shqiptarėt e kėsaj zone, nė mėnyrė qė siē ėshtė shprehur tė ruhet substanca kombėtare nė kėto treva.

Fejzullahu, ka tėrhequr vėrejtjen se me zvogėlimin e numrit tė nxėnėsve do tė shuhen disa paralele, ndėrkohė qė do tė rritet numri i tepricave teknologjike e me kėtė edhe numri i tė papunėve.

Njė intervenim i shpejt i faktorėve relevant pėr pėrmirėsimin e gjendjes ekonomike dhe asaj politike ėshtė mė se i domosdoshėm nė mėnyrė qė shqiptarėt tė qėndrojnė nė kėto troje thonė nė Kėshillin Nacional.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma