Mbahet takimi i tretė me vendimmarrėsit dhe pėrfaqėsuesit e kėshillave lokale

Kamenicė - Organizata Jo-qeveritare (OJQ) – Network of Peace Movement (NOPM) nė kuadėr tė projektit “Rritja e pjesėmarrjes sė publikut nė vendim-marrje dhe politikė bėrjes pėrmes avokimit tė autoriteteve komunale dhe ngritjes sė kapaciteteve tė komiteteve konsultative dhe kėshillave tė fshatrave” projekt i financuar nga BE-ja dhe i menaxhuar nga Zyra e Bashkimit Evropian nė Kosovė, dhe i zbatuar nga Fondacioni Kosovar pėr Shoqėri Civile (KCSF), si dhe i implementuar nga NOPM, mė datėn 15 Qershor 2017 ka organizuar takimin e tretė me vendimmarrėsit dhe pėrfaqėsuesit e kėshillave te bashkėsive lokale tė fshatrave Boscė dhe Hajnovcė pėr elaborimin e nevojave dhe sfidave, qė kanė dalur nga takimet nėpėr lokalitete, nė propozime konkrete.
Gjatė kėtij takimi, pėrfaqėsuesit e ekzekutivit pėrkatėsisht zėdhėnėsi i komunės dhe drejtoret e drejtorive komunale janė njoftuar direkt nga pėrfaqėsuesit e kėshillave lokale tė fshatrave Boscė dhe Hajnovcė me problemet dhe sfidat me te cilat ballafaqohen banorėt e fshatrave nė fjalė.

Ndėr to, si probleme mė tė theksuara me tė cilat ballafaqohen pėrfaqėsuesit e kėshillave lokale mbetet ēėshtja e kompensimit pėr kryesuesit dhe anėtarėt nė bazė tė angazhimit tė tyre, mungesės se zyrės, mungese e komunikimit te ndėrsjellat mes zyrės lokale se komunitetit dhe banoreve te kėsaj ane, investimeve kapitale, vazhdimi i punimeve pėr rregullimin e kanalizimit ne kėto fshatra si dhe vazhdimi i shtrirjes se rrjetit te kanalizimit ne lagjet pėrreth te banuar me nga komunitete jo-shumicė, shtrirja e rrjetit te ujėsjellėsit, vendosja e kontejnerėve pėr secilėn shtėpi, transparenca e pamjaftueshme nga zyra lokale pėr komunitete, instalimi i shenjave horizontale dhe vertikale te trafikut dhe kthimi i investimeve ne fshatar sipas pagesave te tatimit nė pronė dhe taksave komunale.

Ndėrsa, nga ana e ekzekutivit nėnvizua se te gjitha kėto problem dhe sfida ne forme te projekt propozimeve dhe projekt ideve do te dorėzojnė tek kryetari si dhe drejtoret pėrkatės pėr shqyrtim te mėtutjeshme si dhe do te informojnė kuvendin komunal lidhur me nevojat dhe sfidat e lokaliteteve ne mėnyrė qe ata te ndėrmarrin hapa konkret drejt realizimi te tyre.

Sa i pėrket ēėshtjes sė zyrės se punės do te shikohet mundėsia pėr ofrimin e ndonjė zyre ne ato lokalitete.

Ndėrsa, lidhur me kompensimin e kėshillave te bashkėsive lokale, u tha se do tė shikohet si mundėsi qė nė rishikimin buxhetor tė futet si linjė e posaēme buxhetore./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma