Nevojitet krijimi i njė grupi teknik pėr parandalimin e pėrhapjes sė lojės vetėvrasėse “Balena e Kaltėr”

Loja e fundit vetėvrasėse nė internet, Balena e Kaltėr (Blue Whale), e cila ėshtė shkaktare e vdekjes sė qindra tė rinjve nėpėr botė, ditėve tė fundit ka mbėrritur edhe nė Kosovė e Shqipėri, me ē’rast pre e saj kanė rėnė disa adoleshentė. Njė kėrcėnim i tillė, ka ngjallur shqetėsim edhe tek ekspertėt e ēėshtjes sė sigurisė dhe privatėsisė nė UBT, pėrkatėsisht tek Qendra pėr Siguri kibernetike dhe Privatėsi (SKP) dhe tek divizioni pėr siguri i UBT-sė, UBT-CERT.
Duke qenė kėshtu, ekspertėt e kėtyre ēėshtjeve brenda UBT-sė, vlerėsojnė se kjo dukuri negative, e maskuar si njė lojė, ėshtė rrezik i mundshėm pėr fėmijėt dhe adoleshentėt e vendit tonė, andaj edhe ofrojnė bashkėpunim dhe mbėshtetje tė plotė pėr institucionet relevante, me qėllim tė parandalimit tė pėrhapjes masive tė kėsaj loje.

UBT-CERT dhe ekipi i UBT-sė kanė njė pėrvojė nė fushėn e sigurisė kibernetike, andaj pohojnė me pėrgjegjėsi tė plotė se mund tė japin kontribut profesional nė raste tė tilla. Pėrveē kėsaj, falė bashkėpunimit tė mirė ndėrkombėtar, ekipi pėr siguri kibernetike ka mundėsi tė ofrojė zgjidhje edhe duke bashkėpunuar me ta.

Tutje, ekspertėt vlerėsojnė se krijimi i njė grupi teknik tė pėrbashkėt, ku do tė pėrfshiheshin tė gjitha palėt, do tė ishte njė ide e qėlluar, qė do tė kishte rezultate tė menjėhershme pėr parandalimin e pėrhapjes sė mėtutjeshme tė kėsaj loje vetėvrasėse.

Pėr ēdo konsultim ose informacion tjetėr tė nevojshėm, kontaktoni pėrmes email-it: [email protected]

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma