Prokuroria hesht karshi skandalit tė CPP-ve false

Disa kompani farmaceutike kosovare janė nė prag tė falimentimit pasi qė ato janė mashtruar rėndė nga prodhues serbė tė barnave, tė cilėt iu kishin shitur barna nė vlerė prej mė shumė se 3 milionė eurosh me Certifikata tė Kualitetit tė Produkteve (CPP) tė falsifikuara. Pas hetimit barnat janė bllokuar, ku Policia lėndėn e ka dorėzuar nė Prokurori. Ndėrkaq kėta tė fundit nuk po mund ta identifikojnė rastin.
Njė numėr jo i vogėl i kompanive farmaceutike kosovare janė goditur rėndė nga prodhues serbė tė barnave, tė cilėt pėr njė kohė tė gjatė iu kishin shitur kompanive kosovare barna me Certifikata tė Kualitetit tė Produkteve (CPP).

Gazeta “Zėri” ditė mė parė ka raportuar se tri kompani serbe tė barnave “Hemofarm”, “Jugoromedia” dhe “Zdravlje”, duke falsifikuar Certifikata tė Kualitetit tė Produkteve (CPP), pėr njė kohė tė gjatė iu kanė shitur sasi tė madhe tė barnave esenciale, tė cilat janė pėrdorur kryesisht nėpėr institucionet publike shėndetėsore nė vend.

Por nė atė kohė, pas njė hetimi ndėrkombėtar ku kanė qenė tė pėrfshira Policia e Kosovės, EULEX-i dhe INTERPOL-i, ka rezultuar se CPP-tė qė kanė sjellė ato nė Agjencinė e Kosovės pėr Produkte dhe Pajisje Medicionale (AKPPM) kanė qenė tė falsifikuara, ku dhe me vendim tė Autoriteteve Kosovare ėshtė bllokuar njė sasi e barnave nė vlerė prej mė shumė se 3 milionė eurosh.

Pėr shkak se kanė kaluar mė shumė se tre vjet prej kur se ato janė bllokuara, tash tė gjitha ato janė me afat tė skaduar dhe si tė tilla nuk mund tė pėrdoren.

Pronarė tė kompanive kosovare qė kanė rėnė viktimė e kompanie serbe po ankohen se k

anė humbur, por edhe po humbin shuma tė mėdha parash, pasi qė ato prej mė shumė se tre vjetėsh po paguajnė qira pėr t’i ruajtur produktet nėpėr depo. Sipas tyre, institucionet e vendit duhet ta kryejnė punėn e tyre nė mėnyrė qė kompanitė serbe qė kanė falsifikuar CPP-tė tė dalin para drejtėsisė./zeri/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma