Haradinaj para kompromisit tė dhimbshėm

Kandidatit tė PAN-it pėr kryeministėr, Ramush Haradinaj, i takon mandatari i parė pėr formimin e Qeverisė, por njė gjė e tillė po shihet e vėshtirė nga analistėt kosovarė pa paguar edhe njė ēmim tė shtrenjtė. Qeveri me serbėt faktorė ose qeveri me shqiptarėt e duke pėrgjysmuar postet nė ekzekutiv.
Sakrificat dhe kompromiset pėr liderin e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, njėherėsh kandidatit tė koalicionit PAN pėr kryeministėr, Ramush Haradinaj, nuk kanė tė sosur. Sė fundmi Haradinaj duket se ėshtė vėnė para njė pozite mes “dy zjarreve” politike.

Ose ta formojė Qeverinė vetėm me minoritetet dhe dy-tre deputetė nga krahu tjetėr, duke lėnė tėrėsisht nė “varėsi” tė Beogradit Qeverinė e Kosovės, ose ta bėjė ndonjė koalicion paszgjedhor me LAA-nė si koalicion apo vetėm LDK-nė, duke pėrgjysmuar postet nė ekzekutiv. Kėshtu tė paktėn kanė vlerėsuar njohėsit e proceseve politike nė vend.

E nė mesin e dy kėtyre opsioneve analistėt kosovarė thonė se zgjidhja mė e keqe do tė ishte qė Qeveria e Kosovės tė varej nga disponimi i Listės Serbe. Megjithatė vetė kandidati pėr kryeministėr nga PAN-i, Ramush Haradinaj, ėshtė i bindur se do tė arrijė ta krijojė Qeverinė shumė shpejt, pa ndonjė sfidė, pazar apo sakrificė./zeri/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma