Administrata duhet t`i thjeshtėsojė procedurat burokratike, mungon etika tek zyrtarėt

Gjilan - Duke i bėrė njė vėshtrim administratės tonė publike Jakup Vrapēani thotė se ajo nuk ėshtė nė nivel tė kėnaqshėm sepse vėrehen njė mori faktesh, dhe se i duhet angazhim shtesė pėr tė rritur nivelin e duhur. Ka shumė faktorė, si mosha, njohuritė nė pėrdorimin e teknologjisė informative, jo rrallė mungesa e etikės, zyrtarė jo profesional etj shprehet Jakup Vrapēani.
Jakup Vrapēani njohės i kėsaj fushe thotė se administrata publike dhe sistemi i saj operues prezanton mėnyrėn e organizmit tė pushtetit shtetėror. Sistemi i ri i jetės ēdoherė e mė tepėr po na imponon qė tė kemi sa mė shumė punė me administratėn. Andaj, kjo paraqet njė fenomen aktual tė kohės.

“Tė gjitha organet e administratės publike tė njė vendi pėrbėjnė njė sistem tė veēantė organesh tė pushtetit shtetėror. Termi ‘administratė publike’ nė disa raste i referohet nocionit ‘burokraci’. Administrata publike veprimtarinė e saj e zhvillon nė harmoni tė plotė me kushtetutėn dhe ligjet e shtetit dhe me marrėveshjet ndėrkombėtare si anėtar grupi aty ku bėn pjesė ai shtet. Pasi qė dallojmė tri lloje tė pushtetit: tradicional, karizmatik dhe pushtetin racional, ky i fundit llogaritet tė jetė mė i vlerėsuari nė botėn perėndimore, si forma mė e zhvilluar dhe racionale e pushtetit si sundim i ligjit; jo-personal pra, sundim me anė dhe nė bazė tė ligjit” thotė ai.

Shtrohet pyetja: A ėshtė nė nivel tė kėnaqshėm sistemi i administratės nė vendin tonė? Padyshim se jo. Vėrehen njė mori faktesh, dhe se i duhet angazhim shtesė pėr tė rritur nivelin e duhur. Ka shumė faktorė, si mosha, njohuritė nė pėrdorimin e teknologjisė informative, jo rrallė mungesa e etikės, zyrtarė jo profesional etj.

“Prandaj, pėrmes gjetjes sė ideve tė reja, mėnyrės sė komunikimit etj., tė bėhet njė reformim i administratės, tė synohet nė plan-programet e zhvilluara mbi administratėn, nė shtimin e profesionalizmit, kontrollin e shoqėrisė, pėrditėsimin e informacioneve etj. Nė kėtė vijė, me arritjen e kėtyre synimeve apo thėnė ndryshe me revitalizimin e administratės, do tė arrihej deri nė atė shkallė qė koha e tashme tė marrė kuptimin e plotė tė fjalės se ėshtė kohė e tė arriturave administrative, madje tė synohet deri te thjeshtėsimi i mė tejshėm i procedurave burokratike” mendon Vrapēani.

Sipas tij ēdoherė e mė tepėr, nė kėtė kuptim, shteti duhet tė jetė mė aktiv nėse dėshiron tė arrijė deri te njė administratė moderne, efikase, e pėrgjegjshme, modeste, transparente - e hapur ndaj qytetarėve dhe qė shoqėritė e reja tani po mundohen tė arrijnė ēdoherė e me tepėr nė pėrmirėsimin e kushteve tė punės sė administratės nė favor tė shėrbimeve pėr qytetarėt, edhe pse disa prej tyre tashmė kanė arritur shkallė tė lartė tė zhvillimit tė administratės.

“Mendoj se ky zhvillim i hovshėm i viteve tė fundit i administratės nė shumė vende ėshtė arritur fal pėrvojės dhe angazhimit tė pandalshėm tė shtetit me mjete dhe metoda nga mė tė ndryshmet, duke angazhuar grupe ekspertėsh pėr tė marrė ide tė reja nė kombinim me tė vjetrėn pėr reformimin e administratės pėrmes analizave, seminareve, trajnimeve profesionale dhe tė etikės, duke i eliminuar veset negative nga administrata, pėr tė cilat janė ndarė fonde dhe shuma tė konsiderueshme, vetėm e vetėm pėr t’ia arritur qėllimit dhe objektivave. Janė pėrdorur dhe zbatuar planifikime strategjike dhe profesionale nė rritjen e efikasitetit tė punės nė zyre. Shpresojmė qė si shoqėri e si shtet i ri tė arrihet nė pėrvetėsimin e praktikave edhe mė tė mira dhe mė efikase, dhe tė plotėsohet edhe njė kriter mė shumė, thjesht pas tėrė kėsaj kohe, ka nevojė pėr reformim gjeneral e edhe tė administratės, si pėrfaqėsuese e shtetit gjegjėsisht pushtetit te qytetari”.

Porosia e Vrapēanit ėshtė e thjeshtė. “Mos tė harrojmė njė fakt se nė demokraci, pushteti fitohet apo arrihet pėrmes votės sė qytetarit. Andaj, pushtetarėt duhet tė jenė mė tė vėmendshėm karshi tė drejtave dhe shėrbimeve pėr qytetarėt, ngase vota determinon gjithēka. Administrata publike duhet tė jetė e paanshme dhe pėr tė gjithė njėsoj nė sistemin e kryerjes sė punėve. Sa tė lumtur do tė ishim sikur tė kishim njė administratė tė kėtij niveli, nė mėnyrė qė qytetari ta ndiej veten rehat, se nuk i behet e padrejtė asnjėherė, askund dhe nga askush” pėrfundon ai. /rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma