Azemi: Gjykatat janė tė kapura nėn ndikimin e bandave kriminale

Gjilan - Avokati Halit Azemi ėshtė njėri nga zėrat e vetmuar qė flet hapur dhe me pėrgjegjėsi pėr sistemin e kalbur gjyqėsor duke filluar nga Gjykata Supreme e nė nivel tė gjykatave komunale. Azemi thotė se gjykatat janė tė kapura nga bandat kriminale, ato janė tė manipuluara dhe punojnė pėr interesa materiale e personale. I njohur si rasti “Ferizi Petroll” ku Gjykata e Gjilanit i dha tė drejtėn e pronėsisė Bekim Mustafės, tani Gjykata Supreme e Kosovės e kthen sėrish nė rigjykim rastin. Azemi thotė se nė vendimin e Gjykatės Supreme pati ndikim lidhja e avokatit tė palės tjetėr me kryetarin e trupit gjykues.
Sistemi gjyqėsor nė Kosovė po merr gjithnjė e mė shumė kritika e akuza pėr shkak tė zvarritjes sė lėndėve nė procedurat gjyqėsore dhe pėr shkak tė ndikimeve politike.

Halit Azemi avokat nga Gjilani ėshtė zėri i vetmuar pothuajse i cili nė tė gjitha fazat si nė kohėn e UNMIK-ut, EULEX-it ka guxuar hapur ta kritikojė sistemin e drejtėsisė.

Azemi thotė se fatkeqėsisht sistemi gjyqėsor ėshtė kapur nga bandat kriminale dhe individėt e grupet e interesit qė kėtij institucione i shohin si kusurtije pėr tė shpėrlarė para nėn ombrellėn e krimit tė organizuar.

Tashmė njė qytet flet pėr rastin e Bekim Mustafės i cili pas 14 vitesh zvarritje tė lėndės arriti qė ta fitojė me tė drejtė kontestin gjyqėsor nė Gjykatė e Gjilanit.

Por ky gėzim nuk zgjati shumė pasiqė pala tjetėr u anka8u nė Gjykatėn Supreme. E avokati Halit Azemi dyshonte qė nga fillimi nė kėtė institucion tė lartė gjyqėsor. “Ndodhi ajo q pritej sepse avokati i palės tjetėr e kishte shok tė gjeneratės Shukri Sylejmanin i cili vendosi qė lėnda tė kthehet sėrish nė rigjykim” shpjegon Azemi.

Azemi tha se Gjykatat janė tė kapura apo nėn ndikimin e bandave kriminale si tė SHIK-ut e tė avokatėve servil, e shumė tė tjerė manipulojnė me gjykatat tona pėr interesa personale e materiale. “Mua si avokat mbrojtės pas 17 viteve na e prishi lėndėn civile Gjykata Supreme pasiqė sipas njohurive tona ishte me njė anėtar tė kolegjit shok i gjeneratės avokati i palės tjetėr apo ndoshta edhe interesa tjera edhe pas 17 viteve lėnda e Bekim Mustafės na u kthye nė rigjykim me tė paditurin Ekrem Behluli. Tash duhet me kalue edhe aq vite qė ajo lėndė tė merr epilogun ēka do tė thotė se te ne duhet me kalue njė jetė e njeriut qė tė pėrfundojė njė lėndė” shprehet Azemi.

Me ironi shton Azemi: “Ja pra ēfarė gjykata kemi ne nė Kosovė, nuk besoj qė kėto konteste kėshtu zgjasin as nė Mogadish a Somali e mos tė flasim pėr shtetet perėndimore, por para se gjithash gjykatat tona duhet tė pavarėsohen nga bandat kriminale qė dirigjojnė me gjykatat tona”.

Sipas Halit Azemit, Ymer Huruglica edhe si ish kryetar ka manipuluar e gjithashtu edhe si avokat ende manipulon me gjykatat tona. “Ja pra kjo ėshtė drejtėsia jonė dhe gjykatat tona ku po manipulon edhe me Gjykatėn Supreme si gjykatė mė e lartė e shtetit tonė, kur gjykatėsi Shukri Sulejmani e ka pasur shok tė gjeneratės dhe ėshtė dashur qė tė kėrkojė pėrjashtimin e vet e jo tė marr pjesė nė kolegj. Pėr kėtė arsye gjykatat tona e kanė humbur imazhin e vet dhe besueshmėrinė tek qytetarėt dhe pa funksionim tė gjykatave nuk kemi as shtet tė drejtė e ligjor. E gjykatat pėr shkak tė padrejtėsive e neglizhencės po shndėrrohen nė burime tė konflikteve nė mes tė qytetarėve” tha Azemi.

Ndryshe sipas Aktgjykimit qė ka marrė Gjykata Themelore nė Gjilan e kryesuar nga trupi gjykues nga Naser Maliqi, Bekim Mustafa tash e tutje do tė jetė pronar ligjor i njė Moteli, njė pompe tė benzinės dhe pizeria. E njohur si “Ferizi Petroll” kjo pasuri tani i ėshtė kthyer pronarit ligjor shprehet Halit Azemi.

Nė fakt kjo lėndė kishte nisur qysh nė vitin 2003 pėr tu shtyrė me vite tė tėra. Tė paditurit Ekrem Behluli, Reshat, Kadri, Hatixhe, Nazmi dhe Luan Behluli pėrfundimisht kanė humbur kontestin sepse mė 20 prill 2017 lėnda tashmė ėshtė ekzekutuar dhe pronari dihet tha Azemi.

Nė vendimin e Gjykatės thuhet se Bekim Mustafa ėshtė pronar i ngastrės 3951/2 derisa obligohet Ekrem Behluli qė t`ia paguaj shumėn prej 139 mijė eurove Bekim Mustafės pėr pompėn e shfrytėzuar “Ferizi Petroll” pėr 127 muaj.

Avokati Halit Azemi thotė se ky proces gjyqėsor ka ngritur jehonė dhe ka shprehur interesim pėr faktin se Bekim Mustafa ishte i pafuqishėm pėrballė njerėzve tė pushtetshėm gjyqėsor sa ishte Ymer Huruglica dhe kompania e tij nė krye tė Gjykatės sė Gjilanit./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma