Shkolla verore dhe kurse tė shqipes pėr fėmijėt e emigrantėve

Fėmijėt e emigrantėve, tė kthyer nė Shqipėri pėr arsye tė ndryshme, po pėrballen me vėshtirėsi nė lėndėn e gjuhės shqipe.
Duke qenė larg vendit tė tyre, pėr vite me radhė, gjuha e folur apo drejtshkrimi i gjuhės shqipe, nuk ka qenė pjesė e programeve mėsimore, pėr rrjedhojė mangėsitė janė ekstreme.

E duke qenė se nė vitin 2012 janė regjistruar mbi 2700 fėmijė, tė cilėt kanė rinisur mėsimet nė shkollat shqiptare, Ministria e Arsimit e Shqipėrisė ka hartuar njė plan kombėtar veprimi, pėr t’u ardhur nė ndihmė kėtyre nxėnėsve.

Kėshtu, bazuar nė planin e veprimit pėr shtetasit shqiptarė, MASH-i do tė ofrojė: ndihmė pėr mėsimin e gjuhės shqipe, pėr ata tė cilėt kanė vėshtirėsi, me dy orė nė javė, nė dy ditė tė ndryshme, si edhe programe tė posaēme nga Instituti i Zhvillimit tė Arsimit.

Por, nuk do tė mjaftojnė vetėm kėto pika pėr t’u lehtėsuar fėmijėve tė kthyer nga shkollat e huaja, mėsimin e gjuhės shqipe.

Drejtori i Arsimit tė mesėm nė Ministrinė e Arsimit, Ndriēim Mehmeti, sqaron pėr gazetėn “Shqip” tė Tiranės, se pėr herė tė parė nė Shqipėri do tė hapen shkolla verore pėr mėsimin e gjuhės shqipe, pa pėrjashtuar edhe zhvillimin e lėndėve tė tjera, qė do tė jenė suplementare.

“Do tė ofrohet shėrbim psikologjik pėr kapėrcimin e vėshtirėsive nė marrėdhėniet me komunitetin dhe stafin mėsimor. Do tė zhvillohet seminari i pėrvitshėm me mėsuesit qė japin mėsimin e gjuhės, kulturės shqiptare nė diasporė, do tė miratohet abetarja mbarėkombėtare dhe i planit mėsimor pėr mėsimin e fėmijėve nė diasporė. Ndėrkohė nuk do tė mungojė edhe botimi i librave nė zbatim tė kėtij plani, ku pėrfshihet edhe shpėrndarja e tyre, nė pėrputhje me kėrkesa“, thotė Mehmeti.

Mehmeti thotė se nuk do tė ketė punėsime tė reja, por do tė jenė arsimtarėt ata tė cilėt, sipas njė grafiku tė mirėpėrcaktuar, do tė punojnė pėr orė ekstra kurrikulare, tė cilat do tė paguhen shtesė pėr punėn e kryer. Sipas tė dhėnave, nuk dihet ende sesi do tė bėhet pėrzgjedhja e mėsuesve, por ajo qė dihet me siguri, ėshtė se lėnda qė do tė zhvillohet me mė shumė prioritet ėshtė gjuha shqipe, si njė praktikė e pėrngjashme me kurset e gjuhėve zyrtare, tė ofruara nė shtete tė ndryshme tė botės.

Ndonėse specialistėt e arsimit sqarojnė se puna e kryer nė shkollat verore do tė jetė shtesė, nė ngarkesėn e tyre tė punės, duket sikur kjo pėrputhet me situatėn e fushatės zgjedhore, ku nuk mungojnė punėsimet e reja nė sektorė tė ndryshme.

Ndėrkohė, pėr maturantėt, MASH-i nuk ka parashikuar asnjė lehtėsim, pėrveē traditės, qė ėshtė testimi nė lėndėn e gjuhės shqipe.

Sipas tė dhėnave nga Ministria e Arsimit tė Shqipėrisė, nxėnėsit, tė cilėt janė nė ciklin 9-vjeēar e kanė mė tė thjeshtė pėr ta mėsuar gjuhėn shqipe dhe programin mėsimor nė tėrėsi. Ekspertėt sqarojnė se vėshtirėsi paraqesin tė rinjtė qė duhet tė ndjekin ciklin e lartė arsimor, maturantėt, duke qenė se njė nga kushtet pėr tė ndjekur arsimin e lartė nė vend ėshtė testimi nė gjuhėn shqipe.(albinfo)

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma