Arrat dhe bajamet luftojnė sėmundjen e kancerit

Arrat dhe bajamet janė shumė tė shėndetshme pėr organizmin e njeriut, ato luftojnė kancerin, njėra ndėr sėmundjet mė tė pėrhapura nė kėtė kohė.
Arrat janė tė mbushura me antioksidantė qė luftojnė kundėr kancerit (molekula tė cilat ndihmojnė shėrimin nga sėmundjet e trupit dhe qė mbrojnė qelizat nga dėmtimi) dhe janė tė ngarkuar me minerale esenciale tė tilla si bakėr, zink, hekur, magnez (tė cilėt ndihmojnė nė mbrojtjen kundėr humbjes sė kujtesės dhe problemet me prostatėn) dhe mangan, qė ėshtė i nevojshme pėr organet qė tė funksionojnė nė mėnyrė efektive.

Arrat, lajthit, kikirikėt dhe stika janė dhe njė burim jashtėzakonisht i mirė i vitaminave E dhe B, dhe pėrmbajnė acide yndyrore (tė cilat kontrollojnė nivelet e hormoneve tė stresit tė tilla si adrenalina).

Ndėrsa arra janė yndyrore, ato kryesisht pėrmbajnė yndyra tė ‘mira’ tė cilat mund nė tė zvogėlojnė rrezikun e sėmundjeve tė zemrės dhe pakėsimin e shanseve nga goditjet kardiake.

Ēdo arrė ka avantazhet e veta, disa arra kanė shumė vitamina.

Sioned Quirke i Shoqatės Dietike Britanike, rekomandon arra, lajthi, bajame, stika, kikirikė nė mėnyrė tė pėrzierė pėr tė marrė gamėn e plotė tė pėrfitimeve shėndetėsore.

Ajo shtoi dhe se duhen konsumuar ato arra, bajame, stika, kikirika qė janė direkt nga natyra dhe jo ato nė paketime ku janė pjekur dhe kriposur nga kompani te ndryshme pasi vlerat e tyre ushqyese nuk do tė jenė mė njėsoj me ato tė natyrės.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma