Falimentuan mbi 2300 biznese

Banka Qendrore e Kosovės (BQK), ka njoftuar se kanė falimentuar gjatė vitit 2016, 2376 ndėrmarrje, qė i bie 171 ndėrmarrje mė shumė se sa nė vitin paraprak.
“Sa i pėrket regjistrit tė bizneseve, nė vitin 2016 ėshtė shėnuar rritje e numrit tė ndėrmarrjeve tė regjistruara dhe po ashtu rritje e numrit tė ndėrmarrjeve tė mbyllura. Numri i ndėrmarrjeve tė reja tė regjistruara ishte 10424 apo 591 ndėrmarrje mė shumė se sa nė vitin paraprak, ndėrsa u mbyllėn 2376 ndėrmarrje apo 171 ndėrmarrje mė shumė se sa nė vitin paraprak”, thekson raporti i BQK-sė, pėr Vlerėsimin Tremujor tė Ekonomisė.

Sipas kėtij, raporti numri mė i madh i ndėrmarrjeve tė regjistruara vazhdon tė jetė i koncentruar nė sektorin e tregtisė me 2738 ndėrmarrje tė reja, pasuar nga sektori i prodhimtarisė me 1181 ndėrmarrje, bujqėsisė me 1090 ndėrmarrje dhe hotelerisė me 1017 ndėrmarrje.

“Krahasuar me vitin 2015, pothuajse nė tė gjithė sektorėt ėshtė shėnuar rritje e ndėrmarrjeve tė regjistruara. Nė sektorin e bujqėsisė ėshtė shėnuar rritja mė e lartė e ndėrmarrjeve tė regjistruara prej 145 ndėrmarrje mė shumė, pasuar nga sektori i prodhimit qė u karakterizua me 134 ndėrmarrje mė shumė. Sektorėt qė shėnuan numėr mė tė vogėl tė ndėrmarrjeve tė regjistruara ishin sektori i tregtisė dhe patundshmėrive (165 pėrkatėsisht 16 ndėrmarrje mė pak)”, thuhet nė raportin e BQK-sė, pėr Vlerėsimin Tremujor tė Ekonomisė. /Telegrafi/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma