Shefi i OSBE-sė dhe Jonuz Musliu flasin pėr ēėshtjet e rėndėsishme nė Luginė

Nė selinė e Kėshillit Kombėtar Shqiptar (KKSH), kryetari Jonuz Musliu, u takua me Shefin e misionit tė OSBE-sė zyra nė Bujanoc, Giacomo Bosisio.
Gjatė kėtij takimit janė diskutuar ēėshtjet e rėndėsishme pėr shqiptarėt nė Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė.

Ndėr tė tjera, temė e kėtij takimi ishte edhe padia e Kėshillit Kombėtar Shqiptarė tė deponuar nė Gjykatėn administrative nė Beograd.

Me ē`rast kryetari Musliu ka njoftuar se KKSh ka paditur Zyrėn pėr tė drejtat e njeriut dhe pakicave pėr mos respektim tė konkluzionit tė Qeverisė sė Republikės sė Serbisė, me tė cilin ėshtė aprovuar raporti i ekspertėve ndėrkombėtar pėr vlerėsimin e popullsisė nė komunėn e Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės pėr regjistrimin e popullsisė 2011.

Qeveria e Serbisė nė bashkėpunim me bashkėsinė ndėrkombėtare mė 12 qershor 2015 pėrmes Zėvendėskryeministrit dhe Ministri i Administratės Publike dhe Vetėqeverisjes Lokale, Kori Udoviēki nė takim me liderėt nga komunat e Preshevės Medvegjės dhe Bujanocit, me pjesėmarrjen e ekspertėve ndėrkombėtarė kanė miratuar metodologjinė pėr vlerėsimin e popullsisė nė komunat Bujanoc, Medvegjė dhe Preshevė. Nė takim ishte i pranishėm edhe ambasadori britanik Denis Keefe, ambasadori amerikan, Michael Kirby. Zėvendės Shef i Delegacionit tė Bashkimit Evropian nė Serbi, Oscar Benedikti dhe shefi i Misionit tė OSBE-sė nė Serbi, Peter Burkhard. Nė takim u pajtuan edhe pėr aktivitetet e mėposhtme.

1. Pėr tė vlerėsuar numrin e banorėve nė kėto komuna duke e bėrė nga ekspertė nė kėtė fushė me mbėshtetjen e Institutit tė Republikės pėr Statistikave tė Republikės sė Serbisė, duke respektuar tė gjitha rregullat e Republikės sė Serbisė dhe standardet ndėrkombėtare tė pėrcaktuara dhe kriteret metodologjike dhe

2. Rezultatet nga ky vlerėsim i popullsisė tė janė nė pėrdorim zyrtar nė Republikėn e Serbisė pėr tė kryer regjistrimin e ardhshėm.

Pėrdorimi i rezultateve tė regjistrimit tė popullsisė nga viti 2011 qė patėn bojkotuar tė gjitha partitė politike shqiptare dhe u regjistruan vetėm 1.187 shqiptarė nė Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė ka dėmtuar seriozisht shqiptarėt nė proceset e nisura nė pėrfitimin e tė drejtave tė garantuara me konventa ndėrkombėtare. Ndėrkaq, me vlerėsimi i banorėve rezident shqiptar nė Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė janė 47.938. Pėr mė tepėr, KKSH-sė pėrveē qė i ėshtė zvogėluar nė mėnyrė drastike buxheti i janė zvogėluar edhe anėtarėt nga 29 nė 15. Gjithashtu, pėrdorimi regjistrimit tė popullsisė nga viti 2011 ka pasur reperkusione nėpėr tė gjitha organet dhe fushat ku duhet tė i realizojnė shqiptarėt tė drejtat e tyre.

KKSh ka pasur parasysh konkluzionin e Qeverisė sė Serbisė, vendim i cili obligon ēdo institucion pa pėrjashtim ka ngritur padi ndaj Zyrės pėr tė drejtat e njeriut pakicave pėr mos respektim tė tij.

Ndėrkaq, KKSh edhe pse konsideron qė nė Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė do duhej tė ishin mbi 100 mijė shqiptarėt, ka konstatuar se sipas dokumentacionit, pėrkatėsisht Vlerėsimi ndėrkombėtar i popullsisė pėr Luginėn e Preshevės pėr vitin 2011 dhe Regjistrimit tė popullsisė 2011 rezulton me 47.938 nė Luginėn e Preshevės dhe 4.622 shqiptar nėpėr Serbi nė njė numėr tė pėrgjithshėm prej 52.560 shqiptar nė Serbi pėr Regjistrimin 2011./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma