Fjetja e gjatė ose shumė e shkurtė, e dyfishon rrezikun pėr sulm nė zemėr

Ata qė flenė shumė gjatė ose shumė shkurtė, janė tė rrezikuar nga sulmi nė zemėr.
Njerėzit me hipertension – termi mjekėsor pėr shtypje tė lartė tė gjakut – veēse janė tė rrezikuar mė shumė nga sulmi nė zemėr, se sa njerėzit e zakonshėm.

Ndėrsa, studimi i ri zbulon se njė tjetėr rrezikshmėri pėr sulm nė zemėr, vjen pikėrisht nga gjumi i parregullt, transmeton Telegrafi.

Nė Spitalin Mount Sinai nė New York, janė analizuar rreth 204.000 raste tė njerėzve me hipertension.

Pacientėt qė kanė pasur gjumė tė rregullt, nga shtatė deri nė tetė orė, kanė qenė ata me rrezikshmėri mė tė vogėl ndaj sulmit nė zemėr. Ata qė kanė fjetur mė gjatė se tetė orė, kanė pasur 14 pėr qind rrezikshmėri nga sulmi nė zemėr.

Grupi i pacientėve qė flinin mė pas se pesė orė, kanė pasur gjashtė pėr qind rrezik pėr sulm nė zemėr. /Telegrafi/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma