Hoyt Yee tregon ēfarė qeverie i duhet Kosovės pas 11 qershorit

Zėvendės Ndihmės Sekretari Amerikan i Shtetit, Hoyt Brian Yee, vlerėson se Kosovės dhe i duhet njė lidership i fortė qė mund tė arrijė konsensus kombėtar pėr ēėshtjet e rėndėsishme tė cilat kanė mbetur pezull.
Nė njė intervistė ekskluzive pėr emisionin “Jeta nė Kosovė”, Yee ka folur pėr konceptin e lidershipit tė fuqishėm nė Kosovė.

“Nė njė vend si Kosova, ku ka mendime tė ndryshme nė mes tė partive tė ndryshme, nė mes tė liderėve nė lidhje me atė se cila ėshtė qasja e drejtė, kjo kėrkon kohė, ėshtė e vėshtirė. Ne dhe bashkėsia ndėrkombėtare e dimė se sa e vėshtirė ėshtė kjo. Sidoqoftė, ėshtė me rėndėsi pėr njerėzit nė Kosovė, qė tė vijnė sė bashku, tė punojnė sė bashku pėr qėllime tė pėrbashkėta”, tha Yee.

Nė veēanti ai ka folur pėr marrėveshjen e demarkacionit tė kufirit mes Kosovės dhe Malit tė Zi qė ishte edhe njėra ndėr shkaqet e rrėzimit tė legjislaturės sė 5-tė nė Kosovė.

Diplomati amerikan Yee, duke u pėrgjigjur nė pyetjen e Jeta Xharrės, bėri thirrje pėr ratifikimin e kėsaj marrėveshje si njė ndėr kushtet kryesore pėr arritjen e liberalizimit tė vizave

“Pėr shembull, nė marrėveshjen pėr demarkimin e kufirit duket qė nuk ka njė konsensus nė mes tė tė gjitha partive dhe liderėve. Kjo marrėveshje duhet tė kalohet. Ka qenė shumė e qartė nga ana e bashkėsisė ndėrkombėtare qė kjo marrėveshje duhet tė kalohet nga Qeveria dhe tė miratohet nga Kuvendi nė mėnyrė qė vendi tė lėvizė drejt marrjes sė lėvizjes pa viza”, vlerėsoi Yee.

Zėvendės Ndihmės Sekretari Amerikan i Shtetit, Hoyt Brian Yee, nė kėtė intervistė flet gjithashtu pėr qėndrimet e SHBA-sė rreth situatave tė fundit nė vendet e rajonit Maqedoni, Mal tė Zi, Shqipėri dhe Serbi.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma