Mė nė fund, shkencėtarėt zbulojnė sekretin e dobėsimit!

Sapo ka ardhur njė konfirmim i fundit nga shkencėtarėt! Ky ėshtė studimi i parė qė sugjeron se stėrvitja ndėrkohė qė je i uritur ka efekte afatgjatė nė shėndetin e njeriut.
Menjėherė pasi keni ngrėnė, trupi ėshtė shumė i zėnė me procesin e pėrpunimit tė ushqimit qė keni konsumuar dhe nuk ėshtė i fokusuar tek djegia e kalorive.

Prandaj stėrvitja menjėherė pasi keni ngrėnė nuk do t’ju ndihmojė tė humbni asnjė kilogramė tė tepėrt tek indet dhjamore, qė janė pėrgjegjės pėr obezitetin.

Nė vend tė tij, trupi pėrdor si burim energjie karbohidratet e konsumuara dhe jo dhjamin qė njerėzit duan tė djegin.

Vajtja nė palestėr ndėrkohė qė jeni nė gjendje ‘esėll’ ju ndihmon tė digjni dhjamin dhe ta ktheni atė nė muskuj, thonė ekspertėt.

“Kjo do tė thotė se stėrvitja nė gjendje esėll mund tė provokojė mė shumė ndryshime tė favorshme nė indin dhjamor dhe mund tė jetė mė fitimprurėse pėr shėndetin.” Gjatė studimit, tė publikuar tek Revista Amerikane e Psikologjisė – Endokrinologjisė dhe Metabolizmit, hulumtuesit shkencorė studiuan njė grup meshkujsh mbipeshė. Ata ecėn pėr 60 minuta me stomakun bosh, dhe pėr tė njėjtėn periudhė kohe, dy orė pasi kishin ngrėnė njė mėngjes tė bollshėm nė karbohidrate.

Ekspertėt u morėn mostra tė gjakut dhe indit dhjamor pas ngrėnies ose gjendjes esėll, si dhe para dhe pas stėrvitjes.

Ata zbuluan se pasqyrimi i gjenit nė indin dhjamor ndryshonte dukshėm tek tė dyja eksperimentet. /Lajmi.net/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma